Reklama
Rozwiń

Sąd Najwyższy: Polska na cenzurowanym

Czystkę w Sądzie Najwyższym może powstrzymać unijny Trybunał Sprawiedliwości. Bruksela rozpoczęła właśnie odpowiednią procedurę.

Aktualizacja: 03.07.2018 06:38 Publikacja: 02.07.2018 19:49

Unijni sędziowie ocenią praworządność w Polsce

Unijni sędziowie ocenią praworządność w Polsce

Foto: AFP

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek postępowanie przeciw Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym. To klasyczna procedura o naruszenie unijnego prawa, której finałem może być Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Obecnie takich postępowań, na różnych etapach, jest w UE ponad 1300.

We wtorek, 3 lipca, 27 sędziom Sądu Najwyższego spośród 72 grozi przymusowe przejście w stan spoczynku ze względu na fakt, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym obniża wiek emerytalny sędziów SN z 70 do 65 lat. Przepis ten ma również zastosowanie do pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Zgodnie z ustawą obecni sędziowie mogą zadeklarować prezydentowi chęć dalszego zajmowania stanowiska. Prezydent może dwukrotnie przedłużyć mandat sędziego każdorazowo na okres trzech lat. Brak jest kryteriów, którymi ma się kierować prezydent, podejmując decyzję o przedłużeniu. Nie ma też możliwości przeprowadzenia kontroli sądowej takiej decyzji.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Migranci w centrum politycznej gry. Realny problem, czy wygodny pretekst?
Polityka
Przemytników wystraszyły kontrole na granicach?
Polityka
Szymon Hołownia zabrał głos w sprawie spotkania z PiS. Czego dotyczyła rozmowa?
Polityka
Łukasz Pawłowski: Bez zmiany premiera notowania koalicji będą coraz gorsze. Zakończy się to rządem mniejszościowym
Polityka
Polska 2050 zawiesiła Tomasza Zimocha. Wcześniej komentował spotkanie Hołowni z Kaczyńskim