Czarnek: Słowa Tuska typowe dla lewicowej dyktatury i ateizmu

- Wypowiedź lidera PO na temat krzyży w przestrzeni publicznej, w tym w urzędach oraz szkołach, jest skandaliczna i sprzeczna z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując słowa Donalda Tuska.

Aktualizacja: 06.08.2021 18:20 Publikacja: 06.08.2021 18:10

Czarnek: Słowa Tuska typowe dla lewicowej dyktatury i ateizmu

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

qm

W czwartek były premier odpowiadał na pytania w czasie internetowej sesji Q&A. „Czy w polskich szkołach powinny na ścianach wisieć krzyże?” - brzmiało jedno z pytań.

- Uważam, że nie - powiedział Donald Tusk. - Bardzo chciałbym, żeby tym miejscem, gdzie wszyscy ci, którzy wierzą, mogli się spotkać w pokoju, we wzajemnym zaufaniu, pomodlić się, żeby to były kościoły, a nie urzędy publiczne czy szkoły. Szkoła powinna uczyć nas wszystkich wzajemnego respektu i szacunku, niezależnie od tego, czy ktoś jest wierzący, czy niewierzący - oświadczył lider Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk wyraził przekonanie, że miejsca publiczne, „czy to jest Sejm, czy to jest szkoła”, powinny być wolne od symboliki religijnej. - Nie dlatego, że mam jakąś skłonność do demonstrowania antyklerykalizmu, to ostatnia rzecz, jaka by mi do głowy przyszła, ale dlatego, że - jestem o tym przekonany - szansą dla polskiego Kościoła - i to, czego pragną ludzie wierzący - jest autentyzm, autentyczne uczucie, wiara, wierność przykazaniom, moralność - to przestrzeń, gdzie obecny jest krzyż, a nie szkoły, urzędy czy parlament - przekonywał były szef Rady Europejskiej.

- Nie będę oceniać katolicyzmu pana Donalda Tuska, ponieważ nie jest to moje zadanie, lecz jego osobista sprawa. Natomiast wypowiedź lidera PO na temat krzyży w przestrzeni publicznej, w tym w urzędach oraz szkołach, jest skandaliczna i sprzeczna z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - skomentował Przemysław Czarnek w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Minister edukacji zwrócił uwagę, że podobna debata przetoczyła się dekadę temu przez Włochy. - Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stwierdziła, że krzyż w przestrzeni publicznej - w tym w szkołach - nie narusza wolności religijnej. Jest on elementem wolności oraz tradycji danego państwa, dlatego nie można go usuwać, jeżeli jego obecności życzą sobie władze szkoły i rodzice. Podobnie orzekały sądy w Polsce - mówił.

- W 2009 roku Donald Tusk wyrażał sprzeciw wobec ataku na krzyż, jakiego dokonano we włoskich szkołach. Zatem, co takiego się stało w ciągu ostatnich 12 lat, że były premier mówi, iż ma nie być krzyży w placówkach oświaty? - pytał szef resortu edukacji, według którego słowa lidera PO „jest typowa dla lewicowej dyktatury i ateizmu panującego na Zachodzie Europy”. – Pan Donald Tusk chyba należy już do tej grupy, po tym kilkuletnim pobycie za granicą - stwierdził Przemysław Czarnek.

Polityka
Joanna Senyszyn: Lewica to ja
Polityka
Incydent na wiecu Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. „Skandal i wstyd”
Polityka
Przed wielką majówką: Trzaskowski kontratakuje, debaty „grają” w kampanii jak nigdy wcześniej, podsumowanie 1000-lecia koronacji
Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne