Wcześniej Wróblewski, który uzyskał poparcie większości w Sejmie, zapowiedział, że będzie chciał spotkać się z przedstawicielami wszystkich klubów i kół w Senacie próbując przekonać senatorów do swojej kandydatury.

- Przed paroma kwadransami pan Wróblewski w Sejmie zadeklarował się jako osoba, która nie będzie działała ideologicznie, która będzie łączyć a nie dzielić, która będzie gotowa do dialogu. To sprzeczne zarówno z pozycją pana Wróblewskiego w PiS-ie jak i jego dotychczasową działalnością polityczną. Można powiedzieć że diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni - mówił przewodniczący klubu KO w Senacie, Marcin Bosacki.

- W 99 proc. spraw pan Wróblewski głosował zgodnie z opinią PiS-u. W sprawach zamachu Jarosława Kaczyńskiego na wolne sądy, na TK, był twarzą PiS-u, twarzą tych zamachów. Oświadczamy, że wolny Senat nie przyłoży ręki do tego, aby jeden z ostatnich konstytucyjnych urzędów RP został przez Kaczyńskiego zawłaszczony - dodał.

Z kolei wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka z lewicy mówiła, że Pawłowski będzie "tak niezależny jak niezależna jest prezes TK Julia Przyłębska czy sędzia Krystyna Pawłowicz i sędzia Stanisław Piotrowicz". - Wszyscy oni są niezależni - niezależnie od sytuacji zawsze trzymają linie partyjną PiS - ironizowała.

- Cała działalność posła Wróblewskiego sprawia, że nie może być poparcia dla jego kandydatury - dodała.

- Będę głosował przeciwko kandydaturze posła Wróblewskiego jako kandydata na rzecznika praw obywatelskich - mówił z kolei Kwiatkowski. - W konstytucji jest napisane, że Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży praw i wolności obywatelskich - także kobiet, którym te prawa są odbierane. Ma być rzecznikiem obywateli, a nie partii i rządu. Dlatego będę przeciwny tej kandydaturze. Nie mam wątpliwości, że ta kandydatura nie uzyska poparcia demokratycznego Senatu - mówił senator dodając, że zna nawet wynik głosowania w Senacie ws. Wróblewskiego. - Ta kandydatura uzyska 48 głosów za, 50 przeciw, 1 wstrzymujący, 1 senator nie weźmie udziału w głosowaniu - wyliczał.

- I co się wtedy stanie? Nic. W ciągu trzech miesięcy Adam Bodnar wyznaczy jednego ze swoich zastępców na p.o. rzecznika praw obywatelskich - przekonywał Kwiatkowski.

Z kolei wicemarszałek Senatu, senator Koalicji Polskiej Michał Kamiński podkreślał, że dotychczas opozycja nie przegrała żadnego ważnego głosowania w Senacie. - Dziś pytanie, które stoi przed polską polityką jest pytaniem jak długo jeszcze Mateusz Morawiecki będzie premierem, nie mając większości w Sejmie, a nie czy opozycja straci większość w Senacie - mówił.