Polska i Niemcy na rozdrożu

Angela Merkel przyjeżdża do Warszawy w ważnym momencie. Albo oba kraje zbudują partnerstwo na wzór tandemu Francji i Niemiec, albo staną się rywalami w coraz słabszej Unii.

Aktualizacja: 02.11.2018 15:33 Publikacja: 01.11.2018 17:25

Polska i Niemcy na rozdrożu

Foto: AFP

To pierwsza podróż zagraniczna kanclerz po zapowiedzi rezygnacji z ubiegania się o kolejną kadencję. Żaden z jej poprzedników nie miał tyle zrozumienia dla Polski. Ale czasu na naprawę relacji pozostało Merkel niewiele.

Nie mają go w nadmiarze również polskie władze. Wybory samorządowe pokazały, że PiS trudno będzie utrzymać w przyszłym roku większość w parlamencie bez poparcia umiarkowanego elektoratu, dla którego stan stosunków z Niemcami ma duże znaczenie. Z rozmów „Rzeczpospolitej" z ważnymi przedstawicielami władz w Warszawie i Berlinie wynika jasno: aby mógł nastąpić przełom, obie strony muszą odejść od dotychczas prowadzonej polityki. W przypadku Polski chodzi o podporządkowanie się wyrokowi unijnego Trybunału w sprawie sądownictwa, co uruchomiłoby – nie bez udziału Berlina – dynamikę, która zakończy spór o praworządność. W przypadku Niemiec chodzi o ocieplenie relacji z Polską jeszcze przed wyborami do Sejmu, nawet jeśli nie służy to interesom PO.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Polityka
Gruzja żegna się z Zachodem. Odpływa do Rosji i Chin
Polityka
Alkohol w Arabii Saudyjskiej. Królestwo łagodzi przepisy
Polityka
Donald Trump: Koniec eksperymentów ideologicznych w wojsku. Wracamy do korzeni
Polityka
Areszty po nieudanym wodowaniu niszczyciela w Korei Północnej. „Akt kryminalny”
Polityka
Prestiżowa uczelnia pozywa administrację Trumpa. Chodzi o zagranicznych studentów