Reklama

Nowi wojewodowie będą mieli mniej pracy

Najpóźniej w 2009 roku rząd chce przekazać jak najwięcej uprawnień samorządom. PiS krytykuje ten pomysł i mówi o groźbie dezorganizacji państwa

Publikacja: 01.12.2007 04:03

– To ma być reforma, która doprowadzi do jak największej decentralizacji państwa. W rękach wojewody powinny zostać tylko sprawy nadzoru nad samorządami, kwestie związane z bezpieczeństwem oraz reprezentowaniem rządu w terenie – zapowiada Waldy Dzikowski, jeden z autorów programu samorządowego PO. – Musimy przejrzeć i zmienić ponad 100 ustaw, by do tego doprowadzić.

“Rz” pierwsza informowała, że wojewodom mają być odebrane funkcje związane z rozwojem regionu, sprawami gospodarczymi, funduszami regionalnymi, infrastrukturą i zagospodarowaniem przestrzennym.

Kompetencje te mają dostać marszałkowie. W ocenie PO ma to doprowadzić nie tylko do sprawniejszego zarządzania, ale przynieść oszczędności. Szacunki mówią, że pracę może stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy urzędników. PSL jest tu ostrożniejszy. Zwraca uwagę, że jeśli odda się kompetencje wojewody, to w samorządzie, który je dostanie, trzeba będzie zatrudnić ludzi.

– Ale na pewno zlikwidować trzeba dublowanie się kompetencji wojewody i samorządu. To właściwy kierunek – Eugeniusz Grzeszczak z PSL zapewnia, że w koalicji nie doprowadzi to do żadnych napięć.

Prace nad reformą mają się zacząć po Nowym Roku. Waldy Dzikowski uważa, że wprowadzenia zmian w życie można się spodziewać zapewne od początku 2009 r. Twórca reformy administracyjnej prof. Witold Kulesza uważa jednak, że aż tak dużo czasu na to nie trzeba. Tym bardziej że zapowiadane zmiany akceptują samorządy. Ich organizacje podpisały nawet deklarację w tej sprawie.

Reklama
Reklama

– Dokończenie reformy powinno nastąpić dawno temu – uważa Kulesza. Jego zdaniem zaniechania doprowadziły tylko do straty czasu i niepotrzebnych sporów w terenie. – Nikogo chyba nie trzeba już przekonywać, że samorząd lepiej radzi sobie z zarządzaniem i jest tańszy – podkreśla Kulesza.Planom koalicji sprzeciwia się jednak PiS. – Ta fascynacja samorządnością jest dla mnie niezrozumiała – mówi poseł Stanisław Pięta z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Jego zdaniem zmiany doprowadzą do dezorganizacji państwa.

Obawy ma też Władysław Stasiak, były szef MSWiA. Jak pisał w “Rz”, twierdzenia, że samorząd jest dobry, a administracja rządowa zła, są wręcz szkodliwe.

Rafał Jurkowlaniec Platforma Obywatelska

Będzie członkiem specjalnego zespołu przy MSWiA, który ma przygotować reformę administracji. Bliski współpracownik Grzegorza Schetyny, z którym w latach 90. tworzył Radio Eska we Wrocławiu. Ostatnio Jurkowlaniec był dyrektorem generalnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Ma 40 lat, z wykształcenia jest politologiem.

agiel, pap

Rafał Bruski Platforma Obywatelska

Reklama
Reklama

Dotychczasowy wiceprezydent Bydgoszczy, wcześniej pracował m.in. w urzędzie kontroli skarbowej, był też doradcą podatkowym. Skończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, jako oficer nawigator pracował w Polskich Liniach Oceanicznych. Jego kandydaturę miał wspierać m.in. Radosław Sikorski. 44-letni Bruski jest żonaty, ma dwoje dzieci.

agiel, pap

Genowefa Tokarska Polskie Stronnictwo Ludowe

e

Była przez 17 lat wójtem gminy Biszcza w powiecie biłgorajskim. Wcześniej pracowała w bankach spółdziel- czych. Była też nauczycielką. Ma 58 lat, jest mężatką. Ukończyła Akademię Rolniczą w Lublinie i podyplomowe studia z ekonomiki rolnictwa na SGH. Zdobywała liczne nagrody, w tym – jako wójt – w rankingu „Rz” najlepszych gmin.

agiel, pap

Reklama
Reklama

Helena Hatka bezpartyjna, z rekomendacji PO

Z wykształcenia socjolog. Ukończyła Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz podyplomowo profilaktykę społeczną i resocjalizację na Uniwersytecie Warszawskim. W Krajowej Szkole Administracji Publicznej uzyskała tytuł specjalisty urzędnika w środowisku międzynarodowym. Była szefową Lubuskiej Kasy Chorych i tamtejszego oddziału NFZ.

mns, pap

Wojewoda Łódzki

Jolanta Chełmińska bezpartyjna z rekomendacji PO

Reklama
Reklama

Przez osiem lat była dyrektorem Oddziału PKO w Łodzi. Wcześniej pracowała w NBP. Dostała wiele nagród i wyróżnień, m.in. tytuł Łodzianki Roku 1999 i odznakę „Za zasługi dla Łodzi”. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim. – Niewiele wiem na temat administracji rządowej, ale obiecuję się tego nauczyć – mówiła Chełmińska, obejmując urząd.

agiel

Jerzy Miller bezpartyjny z rekomendacji PO

Ostatnio wiceprezydent Warszawy. W latach 2004 – 2006 był prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, wcześniej pracował w NBP. Wiceminister finansów w rządzie Jerzego Buzka. W krakowskim Urzędzie Wojewódzkim pracował już w latach 90. – najpierw jako dyrektor, później wicewojewoda. Ma 55 lat, ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

agiel

Reklama
Reklama

Jacek Kozłowski Platforma Obywatelska

Ostatnio wicemarszałek województwa mazowieckiego. Ma 50 lat. Ukończył studia z geografii na Uniwersytecie Gdańskim i MBA w USA. W latach 80. działał w opozycji demokratycznej. Później został szefem biura prasowego Jana Krzysztofa Bieleckiego. Był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w wyborach na prezydenta Warszawy.

agiel, pap

Wojewoda opolski

Ryszard Wilczyński Platforma Obywatelska

Reklama
Reklama

Był członkiem zarządu województwa opolskiego. Wcześniej radny Namysłowa, pracował też w Sejmiku Województwa Opolskiego. – Serce zostało w samorządzie, ale rozum kazał przyjść tutaj, by pracować właśnie dla samorządu – mówi Wilczyński. Oprócz reformy administracji chce się zająć „wzmacnianiem tożsamości regionalnej”. Ma 47 lat, jest żonaty.

agiel, pap

Wojewoda podkarpacki

Mirosław Karapyta Polskie Stronnictwo Ludowe

Jest doktorem socjologii. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Jarosławiu oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od 2002 do 2005 r. był wicekuratorem oświaty w Rzeszowie, a od 2005 do 2006 r. wicemarszałkiem województwa podkar- packiego. Członek rady muzealnej Zamku w Łańcucie i szef rady społecznej ZOZ w Jarosławiu. Ma 47 lat.

mns, pap

Maciej Żywno Platforma Obywatelska

Był sekretarzem Urzędu Miasta Białystok. – To bardzo dobry organizator, społecznik, z harcerską przeszłością – mówi poseł Robert Tyszkiewicz, szef podlaskiej PO. Żywno był także pełnomocnikiem prezydenta miasta do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Współzakładał fundusz stypendialny Białystok Ojcu Świętemu. Ma 31 lat.

agiel, pap

Wojewoda pomorski

Roman Zaborowski Platforma Obywatelska

Starosta powiatu bytowskiego. Jego kandydaturę wspierali też lokalni działacze PiS tworzący koalicję samorządową z PO. Startował w wyborach do Sejmu, ale zabrakło mu głosów. Zaborowski ma 51 lat, ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Koszalinie. Był nauczycielem matematyki, dyrektorem szkoły i wicebur- mistrzem Bytowa. Żonaty, ma czworo dzieci.

agiel, pap

Zygmunt Łukaszczyk bezpartyjny, z rekomendacji PO

Był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Żory. – Chciałbym być robotny jak wojewoda Ziętek, mieć wizję jak wojewoda Czech, dyplomacji używać jak wojewoda Ciszak i mieć tak dobry PR jak wojewoda Pietrzykowski – mówił o swych poprzednikach Łukaszczyk. Ma 46 lat, z wykształcenia jest fizykiem. Skończył studia podyplomowe z ekonomii. Żonaty, ma córkę.

agiel, pap

Wojewoda świętokrzyski

Bożentyna Pałka-Koruba bezpartyjna, z rekomendacji PO

Pierwsza kobieta w historii województwa na tym stanowisku. Jej kandydaturę wspierał Konstanty Miodowicz, szef regionalnej PO. Była radną powiatu buskiego, wcześniej wiceburmistrzem Buska-Zdroju i dyrektorem ośrodka pomocy społecznej. Skończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem krótko pracowała na uczelni. Ma 54 lata.

agiel, mns

Marian Podziewski Polskie Stronnictwo Ludowe

Był wiceburmistrzem Gołdapi przez trzy kadencje. Ukończył zarządzanie i marketing oraz podyplomowe studia prawno-samorządowe PAN w Warszawie. Działacz ZHP ze stopniem podharcmistrza. Żonaty, ma 52 lata. W ostatnich wyborach startował z listy PSL do Sejmu, ale nie uzyskał dostatecznej liczby głosów. W wolnym czasie żegluje.

agiel, pap

Wojewoda wielkopolski

Piotr Florek Platforma Obywatelska

Przed objęciem stanowiska był radnym Konina i dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Florek jest członkiem Rady Krajowej PO i liderem partii w Koninie. Ma 53 lata. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechnikę Poznańską. Rzeczoznawca majątkowy, pośrednik w handlu nieruchomościami.

agiel, pap

Marcin Zydorowicz Patforma Obywatelska

Ukończył socjologię na Uniwersytecie Szczecińskimi kursy z zakresu organizacji służby zdrowia, komunikacji społecznej i marketingu. Był dyrektorem Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej w zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Wcześniej pracował w oddziale NFZ i kasie chorych. Ma 33 lata. Żonaty, jedno dziecko. Gra w tenisa i uprawia żeglarstwo.

mns, pap

– To ma być reforma, która doprowadzi do jak największej decentralizacji państwa. W rękach wojewody powinny zostać tylko sprawy nadzoru nad samorządami, kwestie związane z bezpieczeństwem oraz reprezentowaniem rządu w terenie – zapowiada Waldy Dzikowski, jeden z autorów programu samorządowego PO. – Musimy przejrzeć i zmienić ponad 100 ustaw, by do tego doprowadzić.

“Rz” pierwsza informowała, że wojewodom mają być odebrane funkcje związane z rozwojem regionu, sprawami gospodarczymi, funduszami regionalnymi, infrastrukturą i zagospodarowaniem przestrzennym.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Polityka
Donald Tusk lubi niespodzianki. Izabela Leszczyna wciąż nie wie, czy pozostanie na stanowisku
Polityka
Czy wybory prezydenckie były ważne? Adam Bodnar: Moja rola w tej sprawie zakończyła się
Polityka
Schetyna: Wielka liczba ministrów i wiceministrów wynika z tego, co otrzymaliśmy od PiS
Polityka
Konfederacja „języczkiem u wagi”. Jakie koalicje po wyborach parlamentarnych wyobrażają sobie Polacy?
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Polityka
Sondaż: Wyborcy PSL i Polski 2050 częściej krytykują rząd niż opozycję
Reklama
Reklama