We wtorek późnym wieczorem resort na swych stronach internetowych zamieścił oświadczenie Marciniaka, w którym stwierdził, że zrealizował stawianie przed nim zadania, może więc wrócić do pracy naukowej w Instytucie Matematyki UW.
Profesor odpowiedzialny był za najważniejszą część reformy edukacji, czyli przygotowanie nowych programów nauczania. Spotykał się m.in. z historykami i polonistami, którzy protestowali przeciwko zbyt wczesnemu profilowaniu liceów. Reprezentował też resort w sytuacjach kryzysowych, np. gdy publicznie trzeba się było tłumaczyć z wpadek i błędów w testach egzaminów gimnazjalnych czy matur. Marciniak, z wykształcenie matematyk, nadzorował też przygotowanie obowiązkowego egzaminu z matematyki, który w 2010 r. wchodzi na maturę. Opracowywał też nowy model egzaminów zewnętrznych, które obowiązywać będą od 2015 r.
Dlaczego tuż przed wprowadzeniem reformy odchodzi? W rozmowie z "Rz" powiedział, że w jego rezygnacji nie "żadnego drugiego dna". Od początku umawiał się z minister edukacji Katarzyną Hall, że gdy zrealizuje swoje zadania, wróci do pracy naukowej, a na jego miejsce przyjdzie ktoś kto będzie się dobrze znał na systemie edukacji.
[ramka][b]Prof. Zbigniew Marciniak [/b] urodził się w 1952 r. w Warszawie. Kończył studia matematyczne na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1980-1982 skończył studia doktoranckie z matematyki w Virginia Polytechnic Institute and State University. Był wicedyrektorem i dyrektorem Instytutu Matematyki UW. A w 2005-2007 był Przewodniczącym Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Działał też w Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci i był wiceprzewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej. Za działalność na rzecz uczniów o uzdolnieniach matematycznych został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2002 r. jest członkiem Mathematics Export Group – zespołu ekspertów matematycznych badania PISA (mierzy zdolności i wyniki uczniów z matematyki). Jest członkiem komitetu redakcyjnego czasopism: „Delta” oraz „Algebra and Discrete Mathematics”. [/ramka]