Reklama

Bartłomiej Sienkiewicz w TOK FM o komisji WSI i kryzysie na Ukrainie

Według szefa MSW, komisje śledcze często są w Polsce "elementem bardzo brutalnej bieżącej gry politycznej, której w tym wypadku obiektem szczególnym będą służby wojskowe".

Publikacja: 28.08.2014 09:44

Były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz

Były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz

Foto: Fotorzepa/Piotr Nowak

Sienkiewicz był pytany w Radiu TOK FM o sprawę komisji śledczej ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych za rządów PiS. We wtorek klub PO ogłosił, że poprze wniosek Twojego Ruchu o jej powołanie. W piątek Sejm ma rozstrzygnąć, czy propozycja TR trafi do dalszych prac w Sejmie.

- Wszyscy wiedzą "jaki koń był" i wiadomo, że pan minister Macierewicz za swojej kadencji był destabilizatorem bezpieczeństwa państwa niż stabilizatorem - powiedział szef MSW.

Dodał, że rola koordynatora służb specjalnych każe mu podchodzić sceptycznie do pomysłu powołania takiej komisji.

- W Polsce komisja śledcza rzadko dochodzi do fundamentalnych rozstrzygnięć, natomiast bardzo często jest elementem bardzo brutalnej bieżącej gry politycznej, której w tym wypadku obiektem szczególnym będą służby wojskowe - podkreślił Sienkiewicz. - I to wobec wojny, która się toczy u polskich granic, fatalny moment na tego rodzaju działania; z urzędu niejako muszę być w tej sprawie sceptykiem - oświadczył.

Komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji WSI weryfikacji ich kadr w latach 2006-2008 oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI, komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Reklama
Reklama

Posłowie mają głosować nad wnioskiem PiS o odrzucenie propozycji TR. Jeśli wniosek PiS nie zostanie przyjęty - projekt TR trafi do prac w komisji. Oprócz TR i PO za powołaniem komisji śledczej opowiada się także SLD. Przeciwko, oprócz PiS, jest też klub SP. PSL zapowiada, że nie wprowadzi dyscypliny podczas głosowania.

Komisję śledczą Sejm powołuje bezwzględną większością głosów. W jej skład może wchodzić do 11 członków; powinien on odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Była kandydatka na prezydenta chce do Sejmu. Sąd zarejestrował partię Joanny Senyszyn
Polityka
Szczyt Wschodniej Flanki. Przyjęta deklaracja wskazuje Rosję jako największe zagrożenie
Polityka
Konflikt w PiS. Politycy partii reagują na atak Jacka Kurskiego
Polityka
Tomasz Trela: Włodzimierzowi Czarzastemu należy się szacunek od Adriana Zandberga
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama