Negocjacje dotyczące szczegółów spotkania są jeszcze we wstępnej fazie. – Na pewno będą obecni europosłowie Stanisław Żółtek i Michał Marusik, a także Jacek Wilk, którzy reprezentują Kongres Nowej Prawicy – mówi „Rzeczpospolitej”  Norbert Czarnek, asystent europosła Żółtka.

Miejsce zjazdu grupy, którym po raz pierwszy jest Polska, jest ukłonem w kierunku obu wspomnianych europosłów, którzy wchodzą w skład frakcji. – Nie tyle jesteśmy gospodarzami, co współorganizatorami spotkania – precyzuje poseł Kukiz’15 i członek partii Kongres Nowej Prawicy Jacek Wilk.

Mało prawdopodobne jest, by na spotkaniu wystąpił na nim Janusz Korwin-Mikke. – To jest zjazd grupy założonej przez Marine Le Pen: Europa Narodów i Wolności, do której Korwin-Mikke nie należy – wyjaśnia nam Czarnek. Niewykluczone, że europoseł pojawi się w Wieliczce jako gość.

Spotkanie odbędzie się 18 i 19 lutego, ale dopiero drugiego dnia ma odbyć się jego główna część, konferencja w kopalni soli w Wieliczce. Wstępny harmonogram zakłada wystąpienia i rozmowy na temat wspólnych problemów państw europejskich, ich zasobów i potrzeb.

Omawiane będą także kwestie europejskiego handlu, ale też współpraca i relacje państw wspólnoty ze światowymi potęgami: Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Większy nacisk ma przy tym zostać położony na politykę Europy wobec drugiego z tych mocarstw. Uczestnicy poruszą także temat rynków walutowych i zmian demograficznych w Europie oraz ich wpływ na stosunki międzynarodowe.

– Mamy zbliżone poglądy w kwestii polityki zagranicznej, suwerenności państwa czy podejścia do Unii Europejskiej, jej reformy lub nawet likwidacji, co jest główną osią naszego porozumienia – wyjaśnia zaangażowanie KNP we współpracę Wilk. Poseł Kukiz'15 prawdopodobnie podczas spotkania opowie o swojej wizji współpracy z Chinami.

– Natomiast zupełnie różnimy się w kwestiach gospodarczych – zastrzega Wilk, którego pytamy, czy jego udział w zjeździe nie przeszkadza Pawłowi Kukizowi. – O tym, co dotyczy Klubu Kukiz’15 rozmawiamy wspólnie, ale we wszystkim co jest poza, działam niezależnie. Nie dopuszczałbym w takiej sytuacji żadnej ingerencji – wyjaśnia były kontrkandydat Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich.

Grupa poselska Europa Narodów i Wolności, która spotka się w Polsce, powstała z inicjatywy Marine Le Pen 15 czerwca ubiegłego roku, a w jej skład wchodzi 38 polityków z ośmiu państw, w tym dwóch wspomnianych Polaków z Kongresu Nowej Prawicy.
Oprócz Frontu Narodowego, grupa zrzesza m.in. europosłów z włoskiej Ligi Północnej, Wolnościowej Partii Austrii, holenderskiej Partii Wolności czy belgijskiego Interesu Flamandzkiego.