Kolejna partia straci subwencję? Korwin-Mikke: wszystkiego nie zabiorą

Kolejna partia straci subwencję? Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe KORWiN-a. - To czysty zysk, pozbędziemy się przy tym ludzi, którzy liczą na pieniądze - mówi "Rzeczpospolitej" prezes partii Janusz Korwin-Mikke.

Publikacja: 21.10.2016 18:31

Kolejna partia straci subwencję? Korwin-Mikke: wszystkiego nie zabiorą

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

PKW postanowiła "odrzucić sprawozdanie partii politycznej KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w 2015 r. z powodu naruszenia art. 25 ust. 4a oraz art. 35 ust. 2 ustawy o partiach politycznych" - czytamy w uchwale.

- Dziwi nas ta decyzja, bo za ten sam okres mamy przyjęte sprawozdanie komitetu wyborczego bez żadnych zastrzeżeń - mówi "Rzeczpospolitej" prezes partii Janusz Korwin-Mikke.

- Będziemy się odwoływać od tej decyzji do Sądu Najwyższego - zapowiada lider, ale można odczuć, że jest pogodzony z utratą subwencji. - Okaże się, że tylko PiS i PO potrafią prowadzić rachunki według ustawy - mówi nam Korwin-Mikke.

Jednak odwołanie może nic nie dać, jedynie wyciągnąć karę w czasie, bo PKW wystosowała w dokumencie poważne zarzuty wobec formacji Korwin-Mikkego. Lider partii, która zmieniła ostatnio nazwę na Wolność, nie dramatyzuje. - Wcale mnie to nie martwi, bo nie pieniądze decydują o wygraniu wyborów, a może pozbędziemy się przy tym ludzi, którzy na nie liczą. To czysty zysk, patrzę na to bez histerii. Nie jest to coś, co by nas położyło na łopatki - mówi prezes - już teraz - partii Wolność. Dodaje, że formacja dostała już trzy transze subwencji, których nikt jej nie odbierze.

 

Cytujemy ciekawsze fragmenty uchwały:

"Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła, m.in. na podstawie informacji dostępnych w Internecie, w tym na stronie internetowej www.partiakorwin.pl, w serwisach Facebook i YouTube, że w okresie sprawozdawczym Gastrona Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 7/18 (producent napoju energetycznego „Korwin Energy Drink”) oraz producenci koszulek, bluz, okularów przeciwsłonecznych, przypinek, kawy, słodyczy, materiałów agitacyjnych wykorzystywanych do prowadzenia kampanii wyborczej, kalendarzy, breloczków, pasków, itp., sprzedawali za pośrednictwem Versatile Krzysztof Hołowacz z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 138A lok. 2, prowadzącym sklep internetowy pod adresem www.sklepkorwin.pl, określany jako „Oficjalny Sklep KORWiN”, oraz w licznych sklepach stacjonarnych, wyroby opatrzone symbolem graficznym partii politycznej KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do Partii o wyjaśnienie stosunków łączących ją z producentami i dystrybutorami wskazanych przedmiotów. Ponieważ historia rachunków bankowych Partii nie wykazywała ponoszenia przez nią kosztów prowadzenia strony internetowej www.partiakorwin.pl, Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła do Partii również o wyjaśnienie sposobu finansowania tej strony. Ponadto zwrócono się o wyjaśnienie, z jakich środków finansowane były koszty korzystania Partii z różnych pomieszczeń, organizacja konferencji prasowych (koszty wykorzystywanych dekoracji, koszt rejestracji i redakcji materiałów zamieszczanych w Internecie itp.), wydatki związane z przygotowaniem materiałów graficznych wykorzystywanych przez Partię, w szczególności symbolu graficznego Partii, wydatki związane z imprezami organizowanymi przez Partię w 2015 r. oraz wydatki związane z prowadzeniem w Internecie portalu „Bliżej Prawdy”, określanego jako „portal oddziału KORWiN Mrągowo”.

Odmiennie należy ocenić działalność polegającą na sprzedaży przez wskazane wyżej podmioty gospodarcze dużych ilości przedmiotów opatrzonych symbolem graficznym partii politycznej KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja. Jak wyjaśniła Partia, podmioty te nie są związane z nią żadnymi stosunkami, w szczególności Partia nie zamawiała u nich odpłatnych usług polegających na jej promocji przez masowe umieszczanie na wyrobach jej symbolu graficznego. Należy zatem uznać, że świadczyły one bezumownie nieodpłatne usługi na rzecz Partii.

Na podstawie dostępnych danych nie można dokonać dokładnej wyceny uzyskanych przez Partię korzyści, jednak z pewnością można stwierdzić, że mają one znaczną wartość, ponieważ sprzedaż przedmiotów promujących Partię odbywała się w sklepie internetowym reklamowanym na cieszącej się dużym zainteresowaniem stronie internetowej Partii i na obserwowanym przez wielu użytkowników jej profilu w serwisie Facebook, a także w co najmniej kilkudziesięciu sklepach stacjonarnych; oznacza to, że Partia skorzystała z kampanii reklamowej, której odpłatne przeprowadzenie wiązałoby się ze znacznymi kosztami.

Nie sposób przy tym uwzględnić wyjaśnień Partii dotyczących jej symbolu graficznego i strony internetowej. W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej zarówno sposób ukształtowania stosunków prawnych pomiędzy Partią a właścicielem praw autorskich do jej symbolu graficznego, jak pomiędzy Partią a właścicielem strony internetowej www.partiakorwin.pl, zmierzał do obejścia prawa. Partia nabyła niewyłączną licencję na korzystanie ze swojego symbolu graficznego, co pozwala jej powoływać się na możliwość udzielania przez właściciela praw autorskich licencji na jego wykorzystywanie także innym podmiotom, np. wykorzystującym go w celach komercyjnych. Partia twierdzi, że nie ma wpływu na to, komu i do jakiego wykorzystania właściciel praw autorskich udziela takich licencji, a nawet nie wie, kto licencje takie nabył, jednocześnie jednak wykorzystywała przedmioty nabywane od wyżej wskazanych przedsiębiorców do własnej działalności, m.in. w kampanii wyborczej, co potwierdziła w swoich wyjaśnieniach.

Ponadto, jak stwierdzono w trakcie badania sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego KORWiN, Partia organizowała w okresie kampanii wyborczej konferencje prasowe z udziałem osób wchodzących w skład władz partii politycznej KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja, w tym Janusza Korwin-Mikke, będącego równocześnie Pełnomocnikiem Wyborczym Komitetu. Zgodnie z art. 141 § 2 Kodeksu wyborczego od dnia przyjęcia przez właściwy organ wyborczy zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego do dnia wyborów partia polityczna, która samodzielnie utworzyła komitet wyborczy lub wchodzi w skład koalicji wyborczej, nie może prowadzić i finansować agitacji wyborczej na rzecz upowszechniania celów programowych partii politycznej. Koszty organizacji konferencji prasowych zarejestrowanych na filmach zamieszczonych w Internecie, w szczególności koszty wykorzystania w nich dekoracji, powinny zostać poniesione przez Komitet Wyborczy KORWiN. Finansowanie przez Partię takich działań jest równoznaczne z finansowaniem kampanii wyborczej z pominięciem Funduszu Wyborczego i stanowi naruszenie art. 35 ust. 2 ustawy o partiach politycznych. Zgodnie z art. 38 ust. 2 pkt 5 ustawy o partiach politycznych opisane wyżej naruszenia art. 35 ust. 2 ustawy skutkują odrzuceniem sprawozdania".

Do czasu publikacji niniejszego artykułu nie uzyskaliśmy odpowiedzi z Krajowego Biura Wyborczego, jakie konkretnie konsekwencje poniesie partia KORWiN (obecnie Wolność), w przypadku podtrzymania przez Sąd Najwyższy uchwały PKW.

Pełna treść uchwały

Odpowiedź KBW

"Odpowiadając na pytanie nadesłane pocztą elektroniczną w dniu 21 października 2016 r. wyjaśniam, że zgodnie z art. 38d ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 155, poz. 924, z późn. zm.) w przypadku odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania lub - w razie skargi na postanowienie o odrzuceniu sprawozdania - w przypadku oddalenia skargi przez Sąd Najwyższy partia polityczna traci prawo do otrzymania subwencji w następnych 3 latach, w których uprawniona jest do jej otrzymywania. Termin ten liczy się od początku kwartału następującego po kwartale, w którym nastąpiło odrzucenie sprawozdania, a w razie złożenia skargi na postanowienie o odrzuceniu sprawozdania termin ten liczy się od początku kwartału następującego po kwartale, w którym nastąpiło oddalenie skargi przez Sąd Najwyższy.

W wypadku partii, której sprawozdanie zostało odrzucone uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 19 października 2016 r. (tj. w IV kwartale 2016 r.) utrata prawa do subwencji może zatem dotyczyć okresu od początku I kwartału 2017 r. (w wypadku niezaskarżenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej do Sądu Najwyższego lub odrzucenia bądź oddalenia ewentualnej skargi przez Sąd Najwyższy przed końcem 2016 r.). W wypadku odrzucenia bądź oddalenia przez Sąd Najwyższy ewentualnej skargi w terminie późniejszym okres ten rozpocząłby się od kwartału następującego po kwartale, w którym skarga została rozpatrzona.

Zgodnie z powołanym przepisem utrata prawa do subwencji następuje na okres przypadający po rozstrzygnięciu sprawy, przepis nie przewiduje zatem konsekwencji dotyczących wcześniej wypłacanej subwencji.

Proszę jednocześnie zwrócić uwagę na rozróżnienie sprawozdań i konsekwencji ich badania. Utratę prawa do subwencji powoduje odrzucenie rocznego sprawozdania finansowego partii politycznej, składanego zgodnie z art. 38 ustawy o partiach politycznych, a nie sprawozdania finansowego z kampanii wyborczej, składanego przez pełnomocnika finansowego komitetu na podstawie

art. 142 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.). Sprawozdanie finansowe Komitetu Wyborczego KORWiN, uczestniczącego w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzonych w dniu 25 października 2015 r.,m zostało przez Państwową Komisję Wyborczą przyjęte ze wskazaniem uchybień.

Krzysztof Lorentz Dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowe Biuro Wyborcze

Polityka
Sondaż: Jakie poglądy ma Rafał Trzaskowski? Znamy opinię Polaków
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Polityka
Polityczne Michałki: Rok rządu Tuska na trzy plus, a młodzi popierają Konfederację. Żółta flaga dla koalicji
Polityka
MSZ na wojnie hybrydowej z Rosją. Kto prowadzi walkę z dezinformacją
Polityka
Sikorski pytany o polskich żołnierzy na Ukrainie mówi o „naszym obowiązku w NATO”
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Polityka
Partia Razem zakończyła postępowanie dyscyplinarne ws. Pauliny Matysiak. Jest decyzja