Norwegia: Partia Pracy padła ofiarą rosyjskich hakerów

Klub parlamentarny norweskiej Partii Pracy padł ofiarą rosyjskich hakerów - wynika z materiału przygotowanego przez norweską TV2. Atak jest porównywany z atakiem na amerykańską Partię Demokratyczną w czasie wyborów w USA.

Aktualizacja: 03.02.2017 15:03 Publikacja: 03.02.2017 14:00

Norwegia: Partia Pracy padła ofiarą rosyjskich hakerów

Foto: 123RF

Partia Pracy dowiedziała się o ataku od funkcjonariuszy PST (Policyjna Służba Bezpieczeństwa). Lider partii, Jonas Gahr Store potwierdził, że systemy komunikacji elektronicznej partii mogły być infiltrowane.

- Mogę potwierdzić, że zostaliśmy poinformowani przez PST, że klub parlamentarny mógł paść ofiarą cyfrowego ataku ze strony osób, które są powiązane z obcym wywiadem - powiedziała rzeczniczka Store'a Camilla Ryste.

Według dziennika "Dagbladet" za atak miała być odpowiedzialna ta sama grupa, która włamała się na serwery amerykańskiej Partii Demokratycznej.

Do ataków miało dojść jesienią. Posłowie Partii Pracy otrzymali od władz ugrupowania ostrzeżenie, by zachować ostrożność przy przekazywaniu sobie informacji za pośrednictwem e-maili bądź SMS-ów. "Weźcie pod uwagę, że materiały te mogą się zagubić i może stać się to samo, co stało się z e-mailami Demokratów w Stanach Zjednoczonych" - czytamy w komunikacie wysłanym posłom partii. W informacji tej nie ma jednoznacznego wskazania Rosji, jako źródła potencjalnego zagrożenia.

Jeszcze przed ujawnieniem tej informacji stojący na czele PST Benedicte Bjornland ostrzegał, że rosyjski wywiad stanowi zagrożenie dla Norwegii. Bjornland podkreślił, że choć aktywność obcych wywiadów, w szczególności rosyjskiego wywiadu, nie zwiększyła się znacząco, to jednak obecnie - w związku z wzrostem zagrożenia na świecie - działania te są obecnie bardziej niebezpieczne dla Norwegii niż były w przeszłości.

Tymczasem rosyjska ambasada w Norwegii wysłała oświadczenie do norweskich mediów, w którym oskarża wywiad tego kraju o "antyrosyjskie nastawienie" i działania zmierzające do powrotu do czasów Zimnej Wojny.

PST odmówiło komentarza w tej sprawie.

Polityka
Szczyt NATO w Hadze. „Zełenski może nie być mile widziany"
Polityka
Euforia w Syrii. Trump obiecuje znieść sankcje
Polityka
Wyścig zbrojeń: NATO zdławi Rosję
Polityka
Nawet przedstawiciele MAGA krytykują Donalda Trumpa za chęć przyjęcia samolotu od Kataru
Polityka
Czy Konfederacja w drugiej turze otwarcie poprze Nawrockiego? Bosak „odmawia spekulacji”