Reklama

BBC: Korea Płn. pokazała światu głowicę

BBC odnotowuje, że na zdjęciach opublikowanych przez północnokoreańską agencję KCNA na kilka godzin przed próbą atomową wykonaną przez Pjongjang widać jak Kim Dzong Un ogląda głowicę nuklearną.

Aktualizacja: 03.09.2017 12:46 Publikacja: 03.09.2017 12:30

BBC: Korea Płn. pokazała światu głowicę

Foto: AFP

BBC poprosiło o przeanalizowanie zdjęcia opublikowanego przez KCNA Melissę Hanham, ekspert ds. obronności.

KCNA opublikowała zdjęcie Kima oglądającego głowicę w związku z opublikowaniem komunikatu zgodnie z którym Korea Północna weszła w posiadanie bomby wodorowej. To właśnie taka bomba - jak podaje Pjongjang - miała być zdetonowana w czasie najnowszej próby atomowej.

Ekspertka BBC podkreśla, że nie sposób powiedzieć czy Kim stoi przy prawdziwej głowicy, czy przy modelu i czy to właśnie taki ładunek zdetonowano 3 września, ale intencją opublikowania zdjęcia ma być z pewnością chęć przekonania, że Korea Północna rzeczywiście weszła w posiadanie nowej głowicy.

Podejrzenia co do autentyczności głowicy budzi to, że Kim Dzong Un stoi tuż przy niej - co mogłoby go narazić na promieniowanie. BBC przypomina jednak, że Kim fotografował się też tuż przy rakiecie, która chwile później miała być wystrzelona. Pojawiał się też na zdjęciach paląc papierosa obok wypełnionych paliwem rakietowym silników rakiety.

Nawet jednak jeśli Kim stoi przy modelu głowicy to - jak przekonuje ekspert BBC - model ten wygląda dość przekonująco jeśli chodzi o jego kształt, rozmiar i detale, które widać na zdjęciu.

Reklama
Reklama

Hanham zwraca uwagę na kształt głowicy - jak mówi obiekt umieszczony na zdjęciu nie ma kształtu stożka (tak przedstawiano głowice na zdjęciach publikowanych w USA czy Rosji) lecz raczej kształt "orzeszka ziemnego". Tak właśnie - jak twierdzi Hanham - wygląda sama głowica atomowa.

Na zdjęciu widać też mechanizm służące rozpoczęciu procesu rozszczepiania atomów inicjujące detonację bomby.

Na niektórych zdjęciach widać też stożkowate obiekty, które są głowicami rakiet międzykontynentalnych Hwasong-14. Korea Północna przekonuje, że jest w stanie uzbroić taką rakietę w głowicę z ładunkiem wodorowym.

W tle jednego zdjęć widać też nawet schemat działania głowicy na którym pojawia się informacja, że jest ona przeznaczona do uzbrajania rakiet międzykontynentalnych.

Polityka
Partia Finów krytykowana za obronę miss, która straciła tytuł za rasistowski gest
Polityka
Brytyjscy politycy bronią BBC przed atakami Trumpa. „Chce ingerować w naszą demokrację”
Polityka
Donald Trump pozywa BBC. Domaga się nawet 10 mld dolarów odszkodowania
Polityka
Donald Trump o zamordowaniu Roba Reinera: Cierpiał na zespół zaburzeń Trumpa
Polityka
Majątek Trumpów rośnie na kryptowalutach
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama