Dochody dziecka muszą wykazać rodzice. Robią to albo w zeznaniu złożonym w jego imieniu, albo w swojej deklaracji.
Z broszury Ministerstwa Finansów zamieszczonej na stronie resortu wynika, że w odrębnym zeznaniu, składanym w imieniu dziecka (wypełnianym i podpisywanym przez rodziców), wykazuje się przede wszystkim dochody z jego pracy. Chodzi zarówno o świadczenia z etatu, jak i umów cywilnoprawnych (dzieło, zlecenie) oraz praktyk uczniowskich. Podobnie jest z dochodami ze stypendiów oraz z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku.
Inne zyski małoletniego rodzice wykazują w swoim zeznaniu oraz w załączniku PIT/M. Ministerstwo przypomina, że rodzice składają dwa odrębne załączniki, niezależnie od wybranego sposobu rozliczenia (wspólne czy też osobne). Po wypełnieniu PIT/M przenoszą wynikający z niego dochód oraz sumę zaliczek do odpowiednich pozycji w formularzu PIT-36. Jeżeli rodzice składają odrębne zeznania, dochody dzieci powinny być co do zasady doliczane po połowie każdemu z nich.
Ministerstwo podaje też kilka przykładów rozliczenia. Chociażby dochodów dziecka, które zarabiało na najmie. Co do zasady powinny być doliczone do dochodów rodziców. Jednak dziecko w trakcie roku stało się pełnoletnie. Osiągnięte do tego momentu zarobki należy doliczyć do dochodów rodziców. Późniejsze musi rozliczyć samodzielnie.
Inny przykład dotyczy wynagrodzenia zmarłego rodzica. Jest to przychód z praw majątkowych. Żyjący rodzic wykazuje go w swoim zeznaniu PIT-36 (wypełnia też załącznik PIT/M).