Jeśli właściciel mieszkania rozlicza się według skali podatkowej, zeznanie roczne składa na formularzu PIT-36. Wykazuje w nim kwoty z najmu, ale tylko gdy je faktycznie otrzymał.
O szczegóły rozliczenia zapytał jeden z czytelników. Sporządza zeznanie roczne, w którym chce rozliczyć wynajmowanie mieszkania (płaci podatek według skali). Miał problemy z lokatorem, który przez kilka miesięcy nie płacił czynszu. Czytelnik zastanawia się, czy w zeznaniu rocznym musi za te miesiące wykazać przychód, mimo że nie dostał faktycznie pieniędzy.
Przypomnijmy, że zgodnie z ogólną zasadą określoną w ustawie o PIT przychodem są kwoty otrzymane lub postawione do dyspozycji. Są wyjątki od tej zasady, np. dotyczące przedsiębiorców. Oni wykazują jako przychód kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.
Jeśli jednak najem nie jest działalnością gospodarczą, przychód powstaje dopiero w momencie otrzymania zapłaty. Skoro więc lokator nie płacił za wynajem, właściciel mieszkania nie musi wykazywać należnego czynszu w zeznaniu rocznym. Wpisze tylko kwoty, które faktycznie otrzymał od najemcy.
Czytelnik nie wie też, co zrobić z wydatkami na media – wodę, prąd, telewizję i internet. Z umowy najmu wynika, że powinien je odprowadzać lokator. Przez kilka miesięcy to robił, potem właściciel mieszkania musiał sam regulować należności. Jak to rozliczyć podatkowo?