Darowizna od matki do opodatkowania po latach - interpretacja podatkowa

Kobieta, która przy podziale majątku małżeńskiego powołała się na wpłatę od matki z 2006 r., zapłaci od niej podatek.

Aktualizacja: 01.08.2018 08:08 Publikacja: 01.08.2018 07:22

Darowizna od matki do opodatkowania po latach - interpretacja podatkowa

Foto: Fotolia.com

Powołanie się przy rozwodzie na darowiznę sprzed lat uchroni przed utratą części majątku, ale nie przed daniną. Taki wniosek płynie z najnowszej interpretacji organu skarbowego.

Z pytaniem zwróciła się kobieta, która w 2006 r. otrzymała 50 tys. zł od swojej matki. Nie zgłosiła darowizny do urzędu skarbowego i nie zapłaciła od niej podatku. W 2017 r. kobieta rozwiodła się, a 26 marca 2018 r. złożyła do sądu rejonowego wniosek o podział wspólnego majątku małżeńskiego. Wskazała w nim darowiznę jako wkład osobisty do majątku wspólnego.

Jej zdaniem obowiązek podatkowy nie powstanie na nowo, ponieważ wniosek do sądu nie jest pismem stwierdzającym nabycie darowizny. Gdyby zaś okazało się, że obowiązek podatkowy jednak powstał, to z datą złożenia wniosku, czyli 26 marca 2018 r. W opinii wnioskodawczyni darowizna podlega zwolnieniu na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jako pochodząca od matki i wpłacona na rachunek bankowy. Należy ją zgłosić do 26 września 2018 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z obowiązującym od 2007 r. art. 4a ustawy darowizna od najbliższej rodziny jest całkowicie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, jeśli zostanie zgłoszona fiskusowi w ciągu pół roku od nabycia. W opisanej sytuacji, kiedy nabycie nie zostało zgłoszone, ale stwierdzone pismem do sądu o podział majątku, obowiązek podatkowy powstał z chwilą sporządzenia tego pisma, czyli 26 marca 2018 r. Kobieta nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 4a. To dlatego, że otrzymała pieniądze w 2006 r. Należy więc zastosować przepisy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., które nie przewidywały takiego zwolnienia. Właściwym organem podatkowym będzie urząd skarbowy z miejscowości, w której kobieta mieszkała w 2006 r.

numer interpretacji: 0111-KDIB4.4015. 76.2018.1.ASZ

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie