Każdego roku setki Polaków sprzedają mieszkanie czy dom. Wielu nie płaci od tego PIT, bo odpowiednio długo czekają ze sfinalizowaniem transakcji. Zgodnie zaś z ustawą o PIT z fiskusem trzeba rozliczyć takie odpłatne zbycie, które nastąpiło przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia. Na pierwszy rzut oka zasada wydaje się prosta, ale jak w życiu, także w podatkach diabeł tkwi w szczegółach. A orzecznictwo sądów pokazuje, że pojęcie odpłatnego zbycia jest bardzo pojemne. Potwierdza to sprawa, którą w czwartek na korzyść fiskusa przesądził Naczelny Sąd Administracyjny.
Zamiana dłużników
Spór dotyczył zryczałtowanego PIT od sprzedaży nieruchomości za 2010 r. A miał on związek z aktem notarialnym z lipca 2010 r. Na jego podstawie podatniczka przejęła dług, tj. wstąpiła zgodnie z art. 519 kodeksu cywilnego w miejsce dłużnika. Następnie, w celu zwolnienia się z przejętego długu, przeniosła na rzecz spółki własność mieszkania z komórką lokatorską. Spółka odkupiła od niej jeszcze miejsce postojowe w garażu podziemnym. Problemy kobiety zaczęły się, gdy fiskus wszczął postępowanie w sprawie określenia zobowiązania z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Czytaj także: Jak liczyć PIT ze sprzedaży nieruchomości
Okazało się bowiem, że mieszkanie, którego właścicielem z dodatkami w 2010 r. stała się spółka, podatniczka nabyła dwa lata wcześniej w darowiźnie od matki. Transakcja została więc sfinalizowana przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia. A ponieważ fiskus zakwalifikował ją jako odpłatne zbycie nieruchomości, wyliczył, że podatniczka uzyskała ponad 1,3 mln zł przychodu do opodatkowania. Ostatecznie zażądał prawie 256 tys. zł zryczałtowanego PIT.
Podatniczka nie zgadzała się z taką wykładnią przepisów. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przekonywała, że w związku z przeniesieniem własności nieruchomości na wierzyciela w celu uregulowania zobowiązania (datio in solutum) nie uzyskała przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. A nawet gdyby, to uważała, że nie powinna płacić podatku, bo spełniała warunki skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej.