Dar życia z ulgą od podatku

Honorowym krwiodawcom przepisy przyznają uprawnienia zachęcające do dzielenia się krwią z potrzebującymi

Aktualizacja: 11.07.2009 07:46 Publikacja: 11.07.2009 01:10

Dar życia z ulgą od podatku

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Każdy pełnoletni, który nie przekroczył 65. roku życia, czuje się zdrowy, waży nie mniej niż 50 kg, może zostać krwiodawcą.

Osoba, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w stacji krwiodawstwa, staje się honorowym dawcą krwi. Ze względu na znaczenie krwi dla ratowania ludzkiego życia przepisy dają jej uprawnienia i przywileje. Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi morfologia, badania wirusologiczne).

Zgodnie z art. 9 ust. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8676739BB69532DCAE800BCE91D0AD73?id=75153] ustawy o publicznej służbie krwi[/link] krwiodawca jest zwolniony od wykonywania pracy w dniu, w którym oddaje krew, oraz na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi trzeba wcześniej zgłosić pracodawcy, który ma obowiązek zwolnić krwiodawcę w tym dniu z pracy. Należy udokumentować oddanie krwi zaświadczeniem ze stacji.

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas (dzień), w którym oddał krew i nie był w pracy. Koszt tego uprawnienia ponosi pracodawca. Krwiodawcy przysługuje także zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi; udokumentowane wydatki zwraca stacja.

Dawca, który oddał jedną jednostkę krwi pełnej (450 ml), może też liczyć na tzw. posiłek regeneracyjny w centrum krwiodawstwa, którego wartość kaloryczną określono w rozporządzeniu ministra zdrowia na 4,5 tys. kcal. Najczęściej w formie czekolady.

Od 1 lipca 2007 r. krwiodawcom przysługuje również ulga podatkowa z tytułu przekazania „darowizny na cele krwiodawstwa”. Mogą ją odliczyć od dochodu. Ulga jest równa wysokości ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego (wyjątkowo) za pobraną krew rzadkich grup. Ów ekwiwalent określają przepisy rozporządzenia ministra zdrowia na 130 zł za litr krwi. Tyle właśnie wynosi ulga, którą honorowy krwiodawca może sobie odpisać jako „darowiznę”. Przy czym kwota tego odliczenia wchodzi do ogólnego limitu darowizn religijno-społecznych, których ma prawo dokonać podatnik – w wysokości nie większej niż 6 proc. dochodu. Podstawą do uwzględnienia ulgi jest dokument wydawany przez centrum krwiodawstwa, w którym podatnik oddawał krew.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem