Każdy pełnoletni, który nie przekroczył 65. roku życia, czuje się zdrowy, waży nie mniej niż 50 kg, może zostać krwiodawcą.
Osoba, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w stacji krwiodawstwa, staje się honorowym dawcą krwi. Ze względu na znaczenie krwi dla ratowania ludzkiego życia przepisy dają jej uprawnienia i przywileje. Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi morfologia, badania wirusologiczne).
Zgodnie z art. 9 ust. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8676739BB69532DCAE800BCE91D0AD73?id=75153] ustawy o publicznej służbie krwi[/link] krwiodawca jest zwolniony od wykonywania pracy w dniu, w którym oddaje krew, oraz na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi trzeba wcześniej zgłosić pracodawcy, który ma obowiązek zwolnić krwiodawcę w tym dniu z pracy. Należy udokumentować oddanie krwi zaświadczeniem ze stacji.
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas (dzień), w którym oddał krew i nie był w pracy. Koszt tego uprawnienia ponosi pracodawca. Krwiodawcy przysługuje także zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi; udokumentowane wydatki zwraca stacja.
Dawca, który oddał jedną jednostkę krwi pełnej (450 ml), może też liczyć na tzw. posiłek regeneracyjny w centrum krwiodawstwa, którego wartość kaloryczną określono w rozporządzeniu ministra zdrowia na 4,5 tys. kcal. Najczęściej w formie czekolady.