Ograniczenia dla przedsiębiorców

Nie każda osoba prowadząca własną firmę może się rozliczyć wspólnie z małżonkiem

Publikacja: 13.04.2010 04:35

Ograniczenia dla przedsiębiorców

Foto: www.sxc.hu

Ten przywilej nie przysługuje tym, którzy zdecydowali się na podatek liniowy albo przychody z działalności opodatkowali ryczałtem lub kartą.

Przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadach przewidzianych w ustawie o PIT, może płacić podatek według skali lub stawki liniowej. Ta pierwsza możliwość oznacza 18- lub 32- proc. daninę, ale z prawem do wszystkich preferencji.

Stawka liniowa to 19-proc. podatek i może się opłacać dobrze zarabiającym przedsiębiorcom. Jej wybór powoduje jednak utratę większości podatkowych przywilejów, m.in. prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Kowalski prowadzi własną firmę. W 2009 r. płacił podatek liniowy. Na początku stycznia 2010 r. powiadomił urząd skarbowy o przejściu na skalę podatkową. Ale za 2009 r. nie może się rozliczyć razem z żoną.[/ramka]

Wspólnego zeznania nie złożą też przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem albo rozliczają się z fiskusem w formie karty podatkowej. Wystarczy, że tak opodatkowany jest jeden z małżonków.

[ramka][b]Przykład [/b]

Pan Kowalski przez kilka lat prowadził działalność opodatkowaną ryczałtem. Tak się rozliczał w poprzednim roku. W styczniu zlikwidował firmę. Za 2009 r. nie może się rozliczyć z żoną. [/ramka]

Ograniczenie nie dotyczy tych, którzy płacą ryczałt od przychodów z najmu (niebędącego działalnością gospodarczą).

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Kowalski ma wysokie zarobki z umowy o pracę. Jego żona uzyskuje tylko przychody z najmu mieszkania, które opodatkowała ryczałtem. Mogą rozliczyć się wspólnie. [/ramka]

Co w sytuacji, [b]gdy małżonek jest przedsiębiorcą, wybrał opodatkowanie liniowe, ryczałt lub kartę, ale w zeszłym roku nie uzyskał żadnych przychodów[/b]?[b] Prawo do wspólnego rozliczenia nie przysługuje.[/b] Taka możliwość jest wykluczona, jeśli chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy o stawce liniowej, ryczałcie lub karcie. Nawet jeśli przez cały rok nie miał przychodów.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Kowalski prowadzi działalność od pięciu lat. Wybrał opodatkowanie ryczałtem.

W 2009 r. nie uzyskał żadnych przychodów. Mimo to jednak nie może się wspólnie rozliczyć z żoną.[/ramka]

[b]Prawa do wspólnego rozliczenia nie pozbawia natomiast osiąganie dochodów na giełdzie.[/b] Wykazuje się je osobno w formularzu PIT-38. Oprócz tego można złożyć z małżonkiem wspólne zeznanie, w którym wykazuje się np. dochody z umowy o pracę.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo