Tak wynika z [b]odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 14 796 z 21 kwietnia 2010 r[/b].
Pytanie dotyczyło niepełnosprawnego zaliczonego do I grupy inwalidztwa, który w rozliczeniu za 2008 r. odliczył kwotę z tytułu wykorzystywania auta w celu dojazdów na zabiegi lecznicze. Urząd skarbowy w toku kontroli zażądał od niego dokumentów, które były podstawą skorzystania z ulgi.
Minister przypomniał, że zgodnie z art. 26 ustawy o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]PIT[/link] osoby niepełnosprawne lub ci, którzy mają takie osoby na utrzymaniu, mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego stanowiącego ich własność lub współwłasność. Chodzi o wydatki z tytułu dojazdu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. [b]Odliczenie jest limitowane i nie może przekroczyć kwoty 2280 zł w roku podatkowym. [/b]
Ustawa o PIT nie stawia wymagania, by dokumentować prawo do odpisu fakturą lub innym dokumentem. Urząd skarbowy ma jednak prawo zażądać od podatnika przedstawienia dowodów, że dany wydatek został przez niego faktycznie poniesiony oraz że spełnione zostały pozostałe warunki zastosowania odpisu.
[wyimek]Podatnik musi mieć dowody potwierdzające prawo do ulgi[/wyimek]