W rzeczywistości legalne zatrudnienie opiekunki sprawia rodzicom wiele problemów, bo nie wiedzą, jak powinno wyglądać rozliczenie. Co więcej, nawet urzędy skarbowe mają problemy z interpretacją przepisów podatkowych. W efekcie kwitnie szara strefa.
[srodtytul]Rodzic pracodawca[/srodtytul]
Ministerstwo udziela wyjaśnień w odpowiedzi na interpelację poselską nr 14508. Po pierwsze, osoba zatrudniająca nianię czy pomoc domową może zawrzeć z nią umowę o pracę. Nie wydaje się jednak, by rodzice byli zainteresowani tą formą, ponieważ wówczas przyjmują na siebie wszelkie obowiązki pracodawcy, łącznie z odprowadzaniem co miesiąc jako płatnicy zaliczek podatkowych.
Opiekunkę można też zatrudnić na umowę zlecenie. To korzystniejsze rozwiązanie dla obu stron. Resort potwierdza, że niania uzyskuje w takiej sytuacji przychody z tzw. innych źródeł. Ani rodzice, ani ona sama nie muszą więc w ciągu roku wpłacać zaliczek na PIT. W umowach między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej nie występuje płatnik.
Po zakończeniu roku opiekunka powinna natomiast złożyć do urzędu skarbowego zeznanie do końca kwietnia i zapłacić podatek według stawek 18 i 32 proc. Resort nie odnosi się jednak do problemu rozbieżności między przepisami podatkowymi i ubezpieczeniowymi. Osoba zatrudniająca nianię, nawet jeśli nie płaci zaliczek PIT, jest płatnikiem ZUS. Powinna więc co miesiąc wpłacać zaliczki na ubezpieczenia społeczne.