Taką tezę przedstawił [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej (nr IPPB2/415-363/10-4/MG)[/b].
Podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej zadał pytanie o konieczność zapłacenia podatku od wartości udziałów objętych w zamian za wniesioną do spółki nieruchomość. Wcześniej otrzymał ją w drodze darowizny od ojca.
Zgodnie z art. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2C1219E61C17B8D7B047FE3B6B163025?id=70890]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], wymieniającym źródła przychodów, zaliczają się do nich m.in. kapitały pieniężne. Za takie przychody uznaje się z kolei nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną, objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).
Opodatkowaniem objęty jest dochód będący różnicą między wartością nominalną objętych udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodu.
[b]Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły możliwości uznania za koszt uzyskania przychodu wartości otrzymanej nieruchomości.[/b] Kwota ta została ustalona w opinii biegłego sporządzonej przed zawarciem umowy darowizny. Jej wartość była równa wartości nominalnej udziałów, podatnik więc uznał, że żaden dochód nie powstanie i w związku z tym nie jest obowiązany do zapłacenia podatku. Katalog kosztów uzyskania przychodu na gruncie ustawy o PIT zawiera art. 22.