Młodzi na etacie i zleceniu są zwolnieni z PIT. Jeśli jednak dostaną pensję już po dniu swoich 26. urodzin, pracodawca (lub zleceniodawca) musi ją opodatkować.

Tak wynika z objaśnień ministra finansów wydanych w kwietniu. Podkreślono w nich, że prawo do ulgi przysługuje łącznie z dniem 26. urodzin. Jeśli więc podatnik urodził się 20 sierpnia 1995 r., ostatnim dniem, w którym przysługuje mu zwolnienie, jest 20 sierpnia 2021 r. Warunek wieku powinien być spełniony na moment uzyskania przychodu. Nie ma znaczenia, za jaki okres należy się wynagrodzenie. Jeśli pracownik ma 26. urodziny 27 sierpnia, a pensję za ten miesiąc otrzymał w tym dniu, będzie nieopodatkowana. Jeśli dostanie ją 28 sierpnia, pracodawca musi potrącić zaliczkę na PIT.

Także w indywidualnych interpretacjach skarbówka zaznacza, że ulgę można zastosować tylko wtedy, gdy wypłata pensji nastąpi przed dniem lub w dniu 26. urodzin pracownika bądź zleceniobiorcy.

Czytaj także:

Co warto wiedzieć o uldze dla najmłodszych podatników

Młody bez podatku? Tylko na etacie i zleceniu

Wakacyjna fucha nie zawsze z ulgą podatkową

Fiskus zaneguje fikcyjną umowę

Ta zasada powoduje pewne praktyczne problemy, zwłaszcza w dużych firmach, które zatrudniają wiele młodych osób do dorywczych prac. Zdarza się bowiem, że w dniu robienia listy płac zatrudniony jest jeszcze zwolniony z PIT, natomiast w momencie wypłaty, która następuje po kilku dniach, powinien być już opodatkowany. W takich sytuacjach nietrudno o pomyłkę, która spowoduje konieczność dokonania korekt. Pracodawca musi więc pilnować, kiedy przypadają 26. urodziny pracowników (szerzej pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 21 listopada 2019 r.).

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ