Sprawą rodzinnych transakcji zajęła się Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja nr IPTPB2/436-3/13-2/KK). Z pytaniem o wyjaśnienie przepisów wystąpił mężczyzna, który wiele lat temu otrzymał pożyczkę od siostry (umowę zgłoszono w urzędzie skarbowym). Zaproponowała ona teraz, aby cała kwota wraz z odsetkami została przekazana mu w formie darowizny. Czy będzie mu przysługiwało zwolnienie z podatku od darowizn przewidziane dla najbliższej rodziny (tzw. zerowa grupa)? Przypomnijmy, że jednym z jego warunków jest przelanie pieniędzy na konto obdarowanego. W tej sytuacji nie da się go spełnić, bo środki pieniężne zostały już przekazane wcześniej.
Co na to fiskus? Przypomniał, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Ma różne formy, przykładowo darowizną jest także zwolnienie od określonych zobowiązań. Może to nastąpić w drodze zrzeczenia się przez darczyńcę wierzytelności, jaka służyła mu w stosunku do obdarowanego.
Reasumując, zdaniem izby skarbowej rezygnacja z kwoty udzielonej pożyczki może być uznana za darowiznę. W konsekwencji obdarowanemu przysługuje zwolnienie z podatku.