VAT od sprzedaży uzbrojonych działek

Nie podział parceli na mniejsze nieruchomości, ale inwestycje zwiększające ich atrakcyjność sprawiają, że sprzedający musi odprowadzić VAT.

Aktualizacja: 04.03.2015 18:19 Publikacja: 04.03.2015 18:05

VAT od sprzedaży uzbrojonych działek

Foto: www.sxc.hu

Fakt uzbrojenia przez byłego rolnika terenu, który przez kilkadziesiąt lat służył mu w gospodarstwie, przekonał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), że zainteresowany, sprzedając ziemię, nie działał w ramach zwykłego zarządu prywatnym majątkiem, ale stał się przedsiębiorcą handlującym działkami.

NSA w niedawnym wyroku przyjął, jak chciał minister finansów, że niepełnosprawny rolnik pozbywający się gospodarstwa został przedsiębiorcą, starając się sprzedać ziemię za jak najwyższą cenę.

Profesjonalne nabycie w latach 70.

Były już rolnik kupił w 1973 r. działkę rolną o powierzchni nieznacznie przekraczającej 4 ha. Zakup pozwolił mu na rozpoczęcie działalności rolnej, którą później prowadził już z żoną. Małżeństwo dokupowało grunty, powiększając gospodarstwo do ok. 30 ha własnych i 8 ha dzierżawionych. Uprawiali na nich zboża, ziemniaki, buraki i hodowali zwierzęta gospodarskie.

Przez prawie 40 lat nie sprzedawali nieruchomości ani ich nie wydzierżawiali, dopóki ze względu na stan zdrowia – oboje byli na rencie, on po operacji kręgosłupa – nie podjęli decyzji o sprzedaży.

Nie znaleźli nabywcy na całość działki, więc podzielili ją na mniejsze. Na tym terenie nie było planu zagospodarowania przestrzennego, więc małżonkowie wystąpili do gminy o możliwość zabudowy. Chcąc szybciej sprzedać działki, postanowili wybudować sieć wodociągową wzdłuż drogi głównej i podjęli już odpowiednie starania. Wystawili też tablicę informującą o możliwości zakupu.

Izba skarbowa na pytanie rolnika odpowiedziała, że sprzedaż działek będzie opodatkowana VAT, ponieważ prowadzi działalność gospodarczą. Sąd I instancji to potwierdził, orzekając, że całokształt faktów wskazuje na to, że począwszy od nabycia (niezależnie od charakteru i okresu tego nabycia), skończywszy na sprzedaży, podatnik działał w sposób zorganizowany i profesjonalny.

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał ten wyrok.

Ważne są inwestycje

Sędzia Janusz Zubrzycki w ustnym uzasadnieniu podzielił opinię, że podział gruntu, wytyczenie dróg wewnętrznych, uzyskanie warunków zabudowy, inwestycja w sieć wodno-kanalizacyjną i wystawienie informacji o sprzedaży zmieniło prywatne grunty w towar handlowy. Sędzia dodał, że sam podział, wytyczenie dróg i informowanie o sprzedaży można było uznać za zarząd prywatnym majątkiem, ale wobec inwestycji zwiększających atrakcyjność działek nie można już tak twierdzić.

Dlatego rolnik będzie musiał odprowadzić VAT.

sygnatura akt: I FSK 1859/13

Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy w Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego

Z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C-180/10 i C-181/10) wynika, że w tego rodzaju sprawach trzeba brać pod uwagę całokształt okoliczności świadczących o profesjonalnym (bądź nie) działaniu sprzedawcy. Trzeba się więc zgodzić, że inwestycje w doprowadzenie mediów do działek wydzielonych z większej nieruchomości powodują konieczność odprowadzenia VAT od wartości sprzedaży. Nie można natomiast zaaprobować kształtującej się niekorzystnej linii orzeczniczej opartej na podkreślaniu marketingowych działań sprzedawcy polegających na ogłaszaniu ofert w internecie bądź, o zgrozo, korzystaniu z pośredników. W kwestii dostępności do narzędzi marketingowych nie ma dziś żadnej różnicy pomiędzy osobą sprzedającą prywatny majątek i profesjonalistą handlującym nieruchomościami.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo