Tak chce sejmowa Komisja Polityki Społecznej, która przygotowała projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego. Zgodnie z nim organizacje pożytku publicznego, które mają prawo zbierać 1 proc. PIT, będą musiały środki uzyskane z tego tytułu wyodrębnić, aby można było określić przychody i koszty.
Propozycja ta przewiduje również, że minister pracy i polityki społecznej będzie zamieszczał na swojej stronie internetowej informacje dotyczące wydawania przez organizacje pieniędzy pozyskanych w ten sposób. Wiadomość taka będzie zamieszczana co roku w terminie do 31 grudnia.
Organizacje, które środki z 1 proc. wydadzą z naruszeniem przepisów, będą musiały je oddać. Pieniądze te zasilą Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.
Projekt przewiduje, że kontrola obdarowanych będzie mogła trwać nie dłużej niż 24 dni robocze. Propozycja ta to ukłon w stronę stowarzyszeń i fundacji, które od dawna zabiegały o wprowadzenie takiej zmiany. Chodzi o to, że obecnie tego typu kontrole potrafią trwać znacznie dłużej, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Ponadto minister pracy będzie miał prawo zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego o wstrzymanie wypłaty danej organizacji środków z 1 proc., jeżeli trwa postępowanie o odebranie jej statusu pożytku publicznego.