Fiskus zmienia interpretację w sprawie ulgi mieszkaniowej w PIT

Sprzedawca mieszkania jest zwolniony z podatku, jeśli przeznaczy pieniądze na domowe wyposażenie. Jakie? Fiskus właśnie zmienił w tej sprawie interpretację. Twierdzi, że ulga jest na suszarkę do ubrań, a nie na kuchenkę mikrofalową.

Publikacja: 18.12.2024 09:05

Fiskus zmienia interpretację w sprawie ulgi mieszkaniowej w PIT

Foto: Adobe Stock

Zarobiłeś na sprzedaży mieszkania bądź domu i musisz zapłacić PIT? Można go uniknąć, jeśli pieniądze z transakcji wydamy na własne cele mieszkaniowe, np. na zakup domowego sprzętu. Mamy na to trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do sprzedaży. Oznacza to, że do końca grudnia 2024 r. z inwestycją muszą zdążyć ci, którzy sprzedali mieszkanie/dom w 2021 r.

Czytaj więcej

Czy komórka i garaż to luksus bez prawa do ulgi mieszkaniowej? Jest wyrok NSA

Fiskus zmienia interpretację w sprawie zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży mieszkania

Co można kupić, żeby uniknąć podatku? Ciekawą wykładnię przepisów o zwolnieniu z PIT znajdziemy w zmienionej właśnie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej interpretacji indywidualnej. Wystąpiła o nią kobieta, która pieniądze ze sprzedaży starego mieszkania przeznaczyła na wyposażenie nowego domu. Kupiła m.in. kuchenkę mikrofalową i suszarkę do ubrań. Chce skorzystać ze zwolnienia z PIT. W sierpniu 2022 r. fiskus uznał, że nie może. Teraz częściowo zmienił swoje stanowisko.

Co szef KAS pisze w zmienionej interpretacji? Że ulga jest na rzeczy zapewniające możliwość zamieszkiwania i funkcjonowania w danym lokalu, czyli normalną ludzką egzystencję. Zalicza się do nich także sprzęt AGD umożliwiający realizację podstawowych potrzeb życiowych.

Ulga mieszkaniowa PIT. Czy prawo do zwolnienia z PIT dają zakupy sprzętu AGD?

Szef KAS powołuje się na interpretację ogólną ministra finansów z 13 października 2021 r. (nr DD2.8202.4.2020), w której wymienione są wydatki uprawniające do ulgi, m.in. na zakup i montaż:

a) kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty ceramicznej, płyty indukcyjnej, pralki, lodówki, piekarnika, zmywarki – w zabudowie lub wolnostojących,

b) mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie: szafy wnękowe, zabudowa garderoby, pawlacze,

c) mebli w zabudowie kuchennej, chodzi o zabudowę wolnostojącą i pod wymiar,

Czytaj więcej

Fiskus dowiódł, że nie rozumie potrzeb mieszkaniowych ludzi

d) okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,

e) oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,

f) szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej z nią kompletem.

Jak widać, w tej wyliczance nie ma suszarki do ubrań. Szef KAS stwierdził jednak, że także jej zakup daje prawo do ulgi. Jak to uzasadnia? Podkreśla, że suszarka należy do kategorii „duże AGD”. Wielkością i wyglądem przypomina pralkę. Suszenie jest zaś kolejnym etapem procesu prania odzieży. Podczas tego procesu „woda ulega skraplaniu, a następnie jest odprowadzana do odpływu lub do specjalnego zbiornika kondensacyjnego oraz jest uwzględniana w planach zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej – zwłaszcza w przypadku lokali mieszkalnych o niewielkiej powierzchni” – tłumaczy Szef KAS.

Czytaj więcej

Mało znany sposób na obniżenie podatku od sprzedaży mieszkania. Fiskus się zgadza

Uznania fiskusa nie zyskała natomiast kuchenka mikrofalowa. Zaliczył ją do kategorii „małe AGD”, podobnie jak ekspres do kawy, toster czy opiekacz. „Są to akcesoria, a nie elementarne przedmioty, bez których pomieszczenie kuchenne utraciłoby częściowo swą funkcjonalność” – wyjaśnia Szef KAS. Zakup kuchenki mikrofalowej nie jest więc wydatkiem na własne cele mieszkaniowe uprawniającym do zwolnienia z PIT.

Zwolnienie z PIT, jeśli kupisz mieszkanie albo spłacisz kredyt

Jakie jeszcze inwestycje dają prawo do ulgi? Przede wszystkim zakup mieszkania bądź domu. A także nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy gruntu pod budowę domu. Premiowana ulgą jest również spłata kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek. A także adaptacja na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego.

Czytaj więcej

Wydatki na taki lokal nie dadzą ulgi w PIT. Jest wyrok NSA

Sprzedaż mieszkania: po pięciu latach nie ma problemu z PIT

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PIT sprzedawca nieruchomości musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył). Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, ma szansę na zwolnienie z podatku, gdy przeznaczy pieniądze na wymienione wyżej własne cele mieszkaniowe. Jak wspomnieliśmy, ma na to trzy lata (liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji).

Numer interpretacji: DOP3.8222.144.2023.EILK

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie