Ulga na termomodernizację domu: fiskus daje i odbiera

Skarbówka zmienia interpretacje w sprawie ulgi termomodernizacyjnej w PIT. Najpierw pozwala na odliczenie, po kilku latach zabrania.

Publikacja: 04.06.2024 19:09

Skarbówka zmienia interpretacje w sprawie ulgi termomodernizacyjnej w PIT

Skarbówka zmienia interpretacje w sprawie ulgi termomodernizacyjnej w PIT

Foto: Shutterstock

Właściciel domu inwestujący w ekologiczne ogrzewanie może odliczyć wydatki od dochodu. Taka zasada obowiązuje w ustawie o PIT już szósty rok. Przepisy przez te lata niewiele się zmieniły, ciągle jednak ewoluują poglądy fiskusa.

Oto najnowszy przykład. Małżeństwo w 2020 r. wymieniło w domu dach. Stary już przeciekał, trzeba było też pozbyć się płyt azbestowych. Nowy wykonała specjalistyczna firma, wystawiając za swoje usługi fakturę na 30 tys. zł.

W 2021 r. małżonka wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Podkreślała w nim, że po wymianie dachu zmniejszyło się zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu. Są więc spełnione warunki ulgi termomodernizacyjnej.

Co na to fiskus? W 2021 r. uznał, że wszystko jest w porządku. I zgodził się na ulgę (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT2-2.4011.570.2021.2.AKR).

Pod koniec maja 2024 r. urzędnicy zmienili jednak zdanie. Szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził, że wcześniejsza interpretacja jest nieprawidłowa. Kobieta nie miała bowiem prawa do ulgi. I to z dwóch powodów.

Czytaj więcej

Zwolnienie z PCC na pierwsze mieszkanie. Także wtedy, gdy kupujemy od flippera

Musisz był właścicielem, jak składasz zeznanie PIT

Fiskus zwrócił przede wszystkim uwagę na to, że inwestycję przeprowadzono w maju, natomiast we wrześniu małżeństwo darowało dom synowi. Składając zeznanie za 2020 r. małżonkowie nie byli już więc właścicielami budynku. Tymczasem, zdaniem skarbówki, prawo do ulgi „ma osoba, która posiada status właściciela/współwłaściciela w momencie dokonywania odliczenia, tj. składania zeznania”. Nie skorzysta więc z niej podatnik, którzy przeprowadził inwestycję i poniósł wydatki będąc właścicielem domu, ale nie jest już nim w czasie składania zeznania.

Wymiana dachu nie uprawnia do ulgi termomodernizacyjnej

Fiskus uświadomił sobie też, że wydatki na wymianę dachu nie są wymienione w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. „Ich brak w katalogu wydatków wymienionych w tym rozporządzeniu wyklucza ten rodzaj wydatku z możliwości zastosowania ulgi termomodernizacyjnej” – stwierdził Szef KAS. Jego zdaniem, przedsięwzięciem termomodernizacyjnym są jedynie wydatki na docieplenie dachu (rozumianego jako przegroda budowlana, która jest wspomniana w rozporządzeniu).

Reasumując, kobieta nie mogła skorzystać z ulgi (interpretacja zmieniająca nr DOP3.8222.1.2024.CNRU).

Nie odliczysz już wydatków na klimatyzator

To niejedyna taka wolta poglądów skarbówki. Już wcześniej zmieniał stanowisko w sprawie inwestorów, którzy nie mieli statusu właściciela/współwłaściciela w momencie składania zeznania (interpretacja zmieniająca nr DOP3.8222.81.2023.CNRU). Niemiła niespodzianka spotkała też tych, którzy zainwestowali w klimatyzator z funkcją ogrzewania. Kiedyś skarbówka zgadzała się na jego odliczenie, od 2023 r. już nie pozwala. Obecnie twierdzi, że „wydatków poniesionych na zakup klimatyzatora z funkcją grzania, w tym klimatyzatora z wbudowaną pompą ciepła, nie można uznać za wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne” (interpretacja zmieniająca nr DOP3.8222.102.2023.HTCE).

Czy trzeba oddać ulgę termomodernizacyjną

Jakie są konsekwencje zmiany korzystnej interpretacji na niekorzystną? Pisaliśmy o tym już w „Rzeczpospolitej” z 1 października 2023 r. Wypowiadający się w naszym tekście doradca podatkowy Andrzej Jagiełło tłumaczył, że interpretacja chroni przed zapłatą podatku, ale tylko wtedy, gdy została doręczona przed wystąpieniem skutków podatkowych zdarzenia, o które pytamy. Jeśli więc podatnik dostał pozytywną interpretację np. w 2020 r., zeznanie z ulgą złożył w 2021 r., a teraz skarbówka zmieniła zdanie na jego niekorzyść, nie musi oddawać odliczenia. Jeśli jednak najpierw złożył zeznanie, a potem dopiero dostał interpretację, po jej zmianie musi skorygować rozliczenia (ale bez odsetek i bez kary).

Fiskus zmienia też poglądy na korzyść podatników. Tak się stało w sprawie wydatków poniesionych przed formalnym zakończeniem budowy. Kiedyś skarbówka twierdziła, że na takie wydatki ulga nie przysługuje (nawet jeśli dom był już użytkowany przez właściciela). Od 2023 r. urzędnicy uważają, że brak oficjalnej zgody na użytkowanie budynku nie wyklucza jego istnienia (w rozumieniu prawa budowlanego). I potwierdzają, że przedstawienie dowodów, z których wynika, iż budynek mieszkalny jednorodzinny spełnia swoją funkcję, pozwala na korzystanie z ulgi (np. interpretacja zmieniająca nr DOP3.8222.79.2023.EILK).

Rozliczenia
Jakie oszczędności na podatku

Wydatki na ekologiczne ocieplenie domu odliczamy od dochodu. Dzięki temu zmniejsza się podstawa opodatkowania i wychodzi niższy podatek. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł. Z ulgi skorzystają zarówno rozliczający się według skali, jak i ryczałtowcy oraz liniowcy.
Załóżmy, że przedsiębiorca na liniowym PIT wydał 55 tys. zł na domową instalację fotowoltaiczną. Od dochodu może odliczyć 53 tys. zł, dzięki temu zapłaci o 10 070 zł mniej podatku. Jeszcze więcej może zaoszczędzić ten, kto rozlicza się według skali i jest w drugim przedziale. Jeśli wykorzysta cały limit odliczenia, pomniejszy podatek o 16 960 zł (może też spaść do pierwszego przedziału, wtedy kalkulacja się zmieni).
Pamiętajmy, że każdy ma swój własny limit odliczenia. Oznacza to, że jeśli ekologiczną inwestycję przeprowadza kilka osób ulga będzie kilkukrotnie wyższa. Przykładowo, małżonkowie mogą odliczyć w sumie 106 tys. zł.  

Czytaj więcej

Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd

Właściciel domu inwestujący w ekologiczne ogrzewanie może odliczyć wydatki od dochodu. Taka zasada obowiązuje w ustawie o PIT już szósty rok. Przepisy przez te lata niewiele się zmieniły, ciągle jednak ewoluują poglądy fiskusa.

Oto najnowszy przykład. Małżeństwo w 2020 r. wymieniło w domu dach. Stary już przeciekał, trzeba było też pozbyć się płyt azbestowych. Nowy wykonała specjalistyczna firma, wystawiając za swoje usługi fakturę na 30 tys. zł.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów