PIT 2023: wynajem mieszkań i domów już tylko na ryczałcie

Wszyscy zarabiający na prywatnym wynajmie muszą złożyć zeznanie PIT-28. Stracili koszty i część ulg. Zgodnie z Polskim Ładem obowiązkowy w rozliczeniu za 2023 r. jest ryczałt.

Publikacja: 06.02.2024 02:10

PIT 2023: wynajem mieszkań i domów już tylko na ryczałcie

Foto: Adobe Stock

2023 to pierwszy rok, w którym wynajmu mieszkań i domów nie można już rozliczać na skali PIT. Zgodnie z Polskim Ładem obowiązkowy jest ryczałt. Zarabiający na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest rozliczany w biznesie) muszą więc złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-28.

– Wielu straciło na tej przymusowej zmianie formy opodatkowania. Przepadają im koszty związane z wynajmem, nie mogą skorzystać z kwoty wolnej, pożegnali się z niektórymi ulgami, np. ulgi na dzieci – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Czytaj więcej

Będą dobre zmiany w najmie i ulgach

 Na ryczałcie podatek od przychodu. Nie ma kosztów

Na ryczałcie podatek liczymy od przychodu. Nie można go pomniejszyć o koszty. Wynajmujący nie odliczy więc poniesionych w 2023 r. wydatków na remont, wyposażenie, środki czystości. Nie odliczy też już odsetek od kredytu. Zabroniona jest również amortyzacja mieszkania/domu (zakaz dotyczy nie tylko wynajmu prywatnego, ale także firmowego).

W zeznaniu PIT-28 wpisujemy więc tylko przychód. Ile wyniesie podatek? Do 100 tys. zł przychodu rocznie 8,5 proc.

Przykład:

Pan Kowalski wynajmuje mieszkanie. Czynsz wynosi 4 tys. zł miesięcznie. Jego roczny przychód to 48 tys. zł. Ryczałt wyniesie 4080 zł.

Jeśli roczny przychód przekracza 100 tys. zł, od nadwyżki zapłacimy 12,5 proc. podatek.

Przykład:

Pan Nowak wynajmuje dwa apartamenty. Za każdy inkasuje 6 tys. zł miesięcznie. Roczny przychód to 144 tys. zł. Zryczałtowany podatek wyniesie 14 tys. zł. Wynika to z wyliczenia (100 tys. zł x 8,5 proc.) + (44 tys. zł x 12,5 proc.).

Czytaj więcej

Nowe zasady opodatkowania najmu. Precedensowy wyrok NSA

Czy każdy przychód z 2023 r. powinien być opodatkowany? Tak, bo po obowiązkowym przejściu na ryczałt wynajmującym nie przysługuje już kwota wolna. Przypomnijmy, że wynosi 30 tys. zł dochodu rocznie, ale mogą z niej skorzystać tylko ci, którzy rozliczają się według skali.

Zmiana zasad opodatkowania spowodowała też, że wynajmujący musieli pożegnać się z niektórymi preferencjami. Podatku wyliczonego od przychodów z najmu nie pomniejszą o odpis na dzieci. Z tej ulgi mogą skorzystać tylko wtedy, gdy mają inne dochody opodatkowane według skali.

Przejście na ryczałt spowodowało też ograniczenie prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Przychodów z wynajmu prywatnego nie opodatkujemy w ten korzystny sposób. Wspólny PIT wolno złożyć tylko wtedy, gdy mamy dochody rozliczane według skali, np. z etatu bądź działalności (ryczałt z wynajmu prywatnego tego nie wyklucza).

W zeznaniu PIT-28 możemy natomiast skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, na darowizny czy na ekologiczne ogrzewanie. Ryczałtowiec ma też możliwość przekazania 1,5 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

A co ze stratą poniesioną w okresie, kiedy byliśmy jeszcze na skali? Można ją odliczyć od przychodu (w całości albo w połowie, w zależności od tego, z którego jest roku).

Fiskus trochę pomoże wypełnić PIT-28

Zeznanie PIT-28 składamy do końca kwietnia. W tym terminie trzeba też zapłacić roczny podatek. Oczywiście tylko wtedy, gdy z zeznania wynika dopłata (raczej tak nie będzie, jeśli płaciliśmy w prawidłowej wysokości podatek miesięczny bądź kwartalny).

Wynajmujący mogą skorzystać z przygotowanej przez skarbówkę usługi Twój e-PIT. Na portalu e-Urząd Skarbowy znajdą wypełniony przez urzędników PIT-28. – Trzeba go uzupełnić, przede wszystkim o przychody i przysługujące ulgi – mówi Piotr Juszczyk.

Deklaracje w Twój e-PIT zostaną opublikowane 15 lutego. Zeznanie można złożyć wcześniej, ale nic to za bardzo nie da, bo termin na ewentualny zwrot podatku i tak liczy się dopiero od tej daty.

Czytaj więcej

Dziesięć prostych zmian: co zrobić, żeby pomóc podatnikom

Można przejść na firmę i w niej rozliczyć najem

Ze statystyk Ministerstwa Finansów wynika, że w 2022 r. wynajem prywatny rozliczało ryczałtem prawie 900 tys. osób. – Teraz jest ich na pewno więcej, bo sporo wynajmujących do końca korzystało z możliwości opodatkowania według skali – mówi Piotr Juszczyk. Dodaje, że ci, którzy dużo stracili na przymusowym przejściu na ryczałt, powinni zastanowić się nad rozliczaniem najmu w firmie.

– W działalności opodatkowanej według skali albo stawką liniową nadal można odliczać koszty (oprócz amortyzacji). Na skali jest też kwota wolna. Z drugiej strony w biznesie trzeba płacić składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, dochodzą też biurokratyczne obowiązki, np. składanie miesięcznych deklaracji ZUS. Każdy musi więc przekalkulować, co mu się opłaca – mówi Piotr Juszczyk.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność