Co zrobić przed końcem roku, żeby zaoszczędzić na podatku. Pomyśl o emeryturze

Pieniądze przelane na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego można odliczyć w zeznaniu rocznym od dochodu. Dzięki temu zapłacimy mniej fiskusowi.

Publikacja: 14.12.2023 03:00

Co zrobić przed końcem roku, żeby zaoszczędzić na podatku. Pomyśl o emeryturze

Foto: Adobe Stock

Czy można połączyć oszczędzanie na emeryturę z podatkowymi korzyściami? Tak. Jeśli wpłacimy pieniądze na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) odliczymy wydatek od dochodu. I zapłacimy mniejszy PIT.

– Jeśli zainwestujemy w IKZE jeszcze w grudniu, skorzystamy z ulgi w zeznaniu rocznym. Otwarcie konta to prosta sprawa. Podmioty, które je prowadzą (banki, fundusze, biura maklerskie) chętnie podpiszą umowę. Oczywiście przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, w co inwestujemy. Na IKZE można bowiem też stracić – tłumaczy Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Zasady korzystania z ulgi opisuje Ministerstwo Finansów w poradniku na swojej stronie internetowej. Wskazuje, że przelewy na IKZE mogą odliczyć od dochodu zarówno ci, którzy rozliczają się według skali podatkowej, jak i płacący PIT liniowy. Ulga przysługuje też ryczałtowcom. Oni wpłaty odliczają od przychodu.

Ministerstwo Finansów przypomina o limitach ulgi. Maksymalna kwota wpłaty na IKZE w 2023 r. wynosi 8322 zł. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest to 12 483 zł.

Środki przelane na IKZE odliczamy w zeznaniu rocznym. Wykazujemy je w załączniku PIT/O. „Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu – ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) – nie możesz odliczyć w kolejnych latach” – przestrzega resort finansów.

Czytaj więcej

Jak znaleźć oszczędności na koniec roku? Daj darowiznę, zmniejszysz podatek

Jak udokumentować ulgę? Wszelkiego rodzaju dokumentami, z których wynika poniesienie wydatku. Powinny zawierać m.in. dane, które identyfikują wpłacającego i odbiorcę, a także tytuł oraz kwotę wpłaty. Takim dokumentem jest np. przelew bankowy – tłumaczy Ministerstwo Finansów. „Jeśli twój pracodawca pośredniczy w przekazywaniu wpłat na IKZE, powinieneś posiadać dokumenty, z których wynika, że był on uprawniony do ich potrącania, oraz wysokość tych wpłat” – czytamy w wyjaśnieniach.

Ile można zaoszczędzić na podatku? – Zależy od tego, ile zarabiamy. Załóżmy, że przedsiębiorca jest na skali i ma dochody w pierwszym progu. Czyli odprowadza 12 proc. PIT. Jeśli wpłaci na IKZE maksymalną kwotę, czyli 12 483 zł, zaoszczędzi na podatku 1498 zł. Zysk może być dużo wyższy u osób, które są w drugim progu skali (32 proc. PIT). Przedsiębiorca wykorzystujący cały przysługujący mu w 2023 r. limit zaoszczędzi na podatku 3995 zł. Natomiast właściciel firmy na liniowym PIT może zapłacić fiskusowi o 2372 zł mniej – wylicza Piotr Juszczyk. Przypomina też, że ci, którzy mają małe dochody, mogą w ogóle nie skorzystać z ulgi.

Pamiętajmy także, że wypłacone z IKZE pieniądze będą opodatkowane. – Jeśli wypłata nastąpi po osiągnięciu 65 lat (i wpłacaliśmy pieniądze przez przynajmniej pięć lat) PIT wyniesie 10 proc. Jeśli wystąpimy wcześniej o zwrot, trzeba go doliczyć do innych dochodów i opodatkować według skali – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Warto też zwrócić uwagę, że art. 21 ust. 1 pkt 58b ustawy o PIT wymienia tzw. wypłaty transferowe, które są zwolnione z podatku.

W jednej z interpretacji fiskus uznał, że nie można odliczyć od dochodu wpłat dokonanych w roku, w którym nastąpiła likwidacja IKZE i zwrot środków. „Gdy dochodzi do zwrotu wpłat na IKZE za dany rok podatkowy w jakiejkolwiek formie w tym samym roku, to podatnik, ustalając podstawę obliczenia podatku, nie dokonuje odliczenia wpłat zwróconych” – stwierdziła skarbówka, powołując się na art. 26 ust. 13a ustawy o PIT (interpre- tacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDWPT.4011.41.2023. 1.SK).

Czytaj więcej

Fiskus nie zawsze uzyska podatek od sprzedaży domu. Wystarczy poczekać 5 lat
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność