W e-Deklaracje można już wypełnić PIT-37 i PIT-38

Ministerstwo Finansów udostępniło w systemie e-Deklaracje formularze zeznań dla pracowników i zarabiających na giełdzie.

Publikacja: 22.03.2023 16:21

W e-Deklaracje można już wypełnić PIT-37 i PIT-38

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mogą już, tak jak w poprzednich latach, wysyłać je w systemie e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl. Ministerstwo Finansów przywróciło taką możliwość.

Przypomnijmy, że PIT-37 wypełniają pracownicy, zleceniobiorcy, zarabiający na umowach o dzieło, członkowie zarządów czy rad nadzorczych. Deklaracja PIT-38 jest dla osób mających przychody z kapitałów, np. ze sprzedaży akcji na giełdzie.

Czytaj więcej

Przedsiębiorca sam składa PIT. Niektóre firmy nawet dwa

Komu może się przydać zeznanie w e-Deklaracje? Chociażby tym, którzy chcą się rozliczyć ze zmarłym małżonkiem. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 16 marca br. w usłudze Twój e-PIT jest z tym problem. System nie chce bowiem przyjąć danych autoryzujących zmarłego małżonka. W zeznaniu w e-Deklaracje nie musimy go uwiarygadniać, po prostu wpisujemy jego przychody, koszty, dochody i zaliczki na PIT. I dalej program liczy już sam.

Wypełniając zeznanie w e-Deklaracje, nie wpisujemy danych do formularza. Podajemy jedynie informacje o swoich zarobkach i ulgach. Program je weryfikuje, potem należy zeznanie (do którego mamy podgląd) zaakceptować i wysłać. Jeśli wszystko się uda, dostajemy upo (urzędowe potwierdzenie odbioru).

Zeznanie wysłane w e-Deklaracje pojawia się po przetworzeniu na naszym koncie w usłudze Twój e-PIT. Można je stamtąd pobrać w formacie pdf.

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach