Ulga rehabilitacyjna skierowana jest do osób niepełnosprawnych lub tych, które mają na utrzymaniu taką osobę. Mogą z niej skorzystać podatnicy posiadający m.in: orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.
Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki wymienione w ustawie o PIT jako ponoszone na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Mogą być limitowane lub nielimitowane. Do nielimitowanych, poniesionych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, należą m.in wydatki na: adaptację i wyposażenie mieszkania, przystosowanie pojazdów mechanicznych oraz zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Fiskus zgadza się na odliczenie zakupu laptopa jako narzędzia ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, co potwierdza m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 lutego 2016 r. (ILPB2/4511-1-1221/15-4/WM).
Do grupy limitowanych zalicza się m.in. wydatki na: opłacenie przewodników osób niewidomych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa, używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa. Maksymalna kwota odliczenia tych wydatków wynosi 2280 zł w roku podatkowym.