Wydatki na ekologiczne ocieplenie domu wykazujemy w zeznaniu rocznym. Kwotę odliczenia wpisujemy do załącznika PIT/O. Kto może skorzystać z tej preferencji?

Przede wszystkim ci, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Czyli m.in. pracownicy wykonujący umowy o dzieło, zleceniobiorcy, zarabiający na prywatnym wynajmie. A także opodatkowani w tej formie przedsiębiorcy.

A co z tymi, którzy są na liniowym PIT? Oni są większości ulg pozbawieni. Z ustawy o PIT wynika jednak, że odliczenie wydatków na ekologiczną inwestycję akurat im przysługuje. Potwierdził to minister finansów w objaśnieniach w sprawie ulgi.

Z preferencji skorzystają też ci, którzy płacą podatek zryczałtowany. Zarówno przedsiębiorcy, jak i wynajmujący.

Odliczenia nie mają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się w formie karty podatkowej. Z ulgi skorzystają tylko wtedy, gdy oprócz dochodów z biznesu mają też inne, np. z umowy o pracę. Podobnie jest z osobami, które składają zeznanie w związku ze sprzedażą nieruchomości czy udziałów bądź akcji. Od dochodów z tych transakcji nie odliczą wydatków na walkę ze smogiem, muszą mieć inne zarobki.

Podatkowe korzyści mają też ci, którzy dbają o ekologię w swojej firmie. Wydatki na przyjazne środowisku inwestycje mogą rozliczyć w kosztach biznesu.

Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0113-KDIPT2-1.4011.86.2021.1.AP). Wystąpił o nią mężczyzna prowadzący jednoosobową działalność. Zajmuje się sprzedażą sprzętu sanitarnego. W budynku, w którym ma sklep, chce założyć system fotowoltaiczny przeznaczony do produkcji energii elektrycznej. Instalacja będzie zamontowana na dachu. Ma kosztować około 25 tys. zł.

Czy wydatek można rozliczyć w podatkowych kosztach? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Podkreśla, że fotowoltaika jest samodzielnym urządzeniem, może być zdjęta i zamontowana gdzie indziej. Stanowi więc odrębny środek trwały. Jej założenie nie powoduje ulepszenia budynku, należy ją rozliczyć oddzielnie. Ponieważ przedsiębiorca jest małym podatnikiem, ma prawo dokonać jednorazowej amortyzacji. Pozwoli mu to zaliczyć wydatek na nabycie i montaż instalacji do kosztów za jednym zamachem. Nie musi amortyzować inwestycji przez wiele lat. Skarbówka zgodziła się na korzystne rozliczenie.

Czytaj więcej

Poradnik "Rz": jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w PIT
Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ