Limit ten odnosi się do wszystkich darowizn danej osoby w jednym roku, w tym na cele kultu religijnego. Każdemu z małżonków przysługuje odrębny limit odliczeń.
Limit darowizn odnoszący się do dochodu podatnika wykazywanego w zeznaniu oznacza, że im wyższy mieliśmy w danym roku dochód objęty podatkiem, tym większą kwotę wolno nam odliczyć i tym większa jest stosunkowo oszczędność na podatku. Z ulgi tej możemy korzystać, gdy nasze dochody są opodatkowane według skali podatkowej, tj. rozliczane na PIT-36 i 37, albo objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, które rozlicza się na PIT-28 do końca stycznia za rok poprzedni.
Pomniejszenia z racji darowizn dokonujemy samodzielnie. Natomiast 1 proc. naszego podatku wpłaca teraz na organizację pożytku publicznego urząd skarbowy; my tylko w zeznaniu wskazujemy, którą z nich chcemy obdarować tą częścią naszego podatku.
W zeznaniu za 2007 r. możemy oczywiście odliczyć tylko darowizny dokonane w 2007 r. O darowizny, które przekazaliśmy w 2008 r., pomniejszymy dochód dopiero w zeznaniu za 2008 r. Cele uzasadniające ulgę na darowizny zostały określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2003 r. nr 96, poz. 873 ze zm.). Mieszczą się one w ogólniejszym pojęciu zadań publicznych. Są bardzo różnorodne (por. ramka obok).
Dochód możemy pomniejszyć także o darowizny na cele kultu religijnego. Cele te nie zostały w żadnych przepisach sprecyzowane. Chodzi m.in. o darowizny na budowę czy remont Kościoła, jego wyposażenie, zakup przedmiotów liturgicznych. Adresatami tych darowizn są kościoły, związki religijne i kościelne osoby prawne (zakony, parafie itd.).Zaznaczmy, że odliczenia z racji wszystkich darowizn, a więc zarówno na cele kultu religijnego, jak i na działalność pożytku publicznego, nie mogą łącznie przekraczać 6 proc. dochodu wykazanego w PIT-36 lub PIT-37.