Tak zadecydowała Izba Skarbowa w Rzeszowie (IS I/2-4151/13/2007).
Państwo J. zaciągnęli w lipcu 2005 r. kredyt hipoteczny na sfinansowanie budowy domu na ich potrzeby. Od dewelopera kupili grunt wraz z rozpoczętą budową, a ten przeniósł na nich pozwolenie na budowę. Pieniądze z kredytu nie wystarczyły na zakończenie inwestycji, więc w listopadzie 2006 państwo J. zaciągnęli drugi kredyt hipoteczny. Zgodnie z umową drugi kredyt był udzielony na refinansowanie pierwszego, dokończenie budowy oraz sfinansowanie kosztów udzielenia drugiego kredytu.
Budowa została zakończona w marcu 2007 r. Państwo J. wcześniej nie korzystali z ulgi odsetkowej, lecz chcieliby to zrobić w rozliczeniu podatkowym za rok 2007 i lata kolejne, więc wystąpili o interpretację podatkową, czy mogą odliczyć w całości odsetki od obu kredytów zapłacone do końca 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie uznał, że nie ma takiej możliwości, gdyż cele zaciągniętych przez nich kredytów nie mieszczą się w ustawowym katalogu inwestycji uprawniających do nabycia praw do ulgi odsetkowej, wymienionych w art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2007 r., gdy można było jeszcze nabyć prawa do ulgi odsetkowej).Po analizie tego stanowiska i wniosku pana J. dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie częściowo zmienił postanowienie I instancji. Przypomniał, że ulga odsetkowa przysługuje m.in. w związku z budową budynku mieszkalnego. Nabycie gruntu oraz nabycie rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego rzeczywiście nie mieści się w katalogu inwestycji uprawniających do ulgi. Nie ma zatem możliwości odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tej części kredytu, która została przeznaczona na zakup. W pojęciu inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika nie mieści się także sytuacja, w której zaciąga on kredyt na spłatę innego kredytu, nawet gdy ten „inny” był przeznaczony na budowę domu.
Natomiast inaczej należy potraktować tę część inwestycji, która polega na dokończeniu budowy rozpoczętej przez poprzedniego właściciela (tu – dewelopera) i realizowanej dalej samodzielnie przez podatnika. Zdaniem dyrektora izby budowa obiektu budowlanego (jakim jest m.in. budynek mieszkalny) to proces, który nie został jeszcze zakończony. Realizacja tego procesu, tzn. budowanie budynku, jest objęta katalogiem inwestycji, na które przysługuje ulga odsetkowa. Zatem wydatki, które państwo J. ponieśli z tytułu uiszczenia do końca 2007 roku odsetek związanych ze spłatą obu kredytów w części przeznaczonej na kontynuację budowy domu, będą stanowiły podstawę do dokonania odliczeń od dochodu, pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek wynikających z art. 26b updof. Jeżeli kredyt został udzielony również na inne cele, odliczenie z tytułu ulgi odsetkowej w odniesieniu do tej części kredytu nie będzie przysługiwało. Dyrektor izby zwrócił uwagę, że odliczenia w ramach ulgi odsetkowej mogą być dokonane najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona inwestycja, przy czym odsetki zapłacone w latach wcześniejszych mogą być odliczone za ten rok lub w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki. Oznacza to, że w przypadku zakończenia przez podatnika inwestycji w 2007 r. i dokonania pierwszego rozliczenia za ten rok odsetki zapłacone w latach wcześniejszych mogą być odliczone w zeznaniu za 2007 r. lub 2008 r.
Źródło: http://sip.mf.gov.pl