PIT: odliczenie darowizny na organizacje pożytku publicznego

Rodzic nie odliczy w PIT darowizny na organizację pożytku publicznego, którą wpłacił ze wskazaniem na własne dziecko.

Aktualizacja: 06.11.2018 07:22 Publikacja: 06.11.2018 07:10

PIT: odliczenie darowizny na organizacje pożytku publicznego

Foto: Fotolia.com

Darczyńca może odjąć od dochodu datki dla stowarzyszenia pomagającego niepełnosprawnym, ale nie dotyczy to kwot na leczenie własnego dziecka. Fiskus uznaje taką wpłatę za „świadczenie wzajemne", czyli formę zapłaty za leczenie.

Czytaj także: Odliczenie wydatków przeznaczonych na darowiznę

Taką interpretację otrzymał ojciec 29-latki z zespołem Downa. Jego córka pozostaje pod opieką stowarzyszenia, które ma status organizacji pożytku publicznego (OPP). Wnioskodawca i jego żona wpłacili w ciągu roku darowiznę na rzecz stowarzyszenia ze wskazaniem na własną córkę. Następnie w zeznaniu PIT-37 odliczyli ją od dochodu. Urząd skarbowy zakwestionował jednak takie odliczenie, gdyż świadczenie nie było bezpłatne. Mężczyzna postanowił zapytać Krajową Administrację Skarbową, czy stanowisko urzędu jest prawidłowe. Otrzymał jednak niekorzystną odpowiedź.

Dyrektor KIS przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT darczyńca może odliczyć od dochodu datki przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (nie więcej niż 6 proc. dochodu). Z kolei w myśl art. 888 kodeksu cywilnego darowizną jest świadczenie bezpłatne, kosztem majątku darczyńcy, który nie uzyskuje nic w zamian.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że wnioskodawca nie może odliczyć kwot uiszczonych na rzecz stowarzyszenia, z którego pomocy korzysta jego córka. Przekazanego świadczenia nie można bowiem uznać za darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie spełnia bowiem warunku, jakim jest przysporzenie w majątku obdarowanego, czyli stowarzyszenia. Prawdziwym beneficjentem będzie w tym przypadku córka wnioskodawcy, gdyż pieniądze przekazane przez ojca sfinansują jej rehabilitację oraz leczenie.

„W konsekwencji świadczenia te nie mogą zostać uznane za nieekwiwalentne. W zamian stowarzyszenie będzie zobowiązane do przeprowadzenia zajęć oraz podjęcia działań rehabilitacyjnych na rzecz córki wnioskodawcy, przez co wnioskodawca nie będzie zobowiązany do ich bezpośredniego finansowania" – czytamy w interpretacji.

numer interpretacji: 0114-KDIP3-3.4011. 402.2018.2.AK

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku