Miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Przy czym za instalację lub montaż nie są uznawane proste czynności umożliwiające funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem (art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Przykładem takich dostaw są linie technologiczne (produkcyjne). Podobnie stwierdził Lubuski Urząd Skarbowy w interpretacji z 22 czerwca 2006 r. (I -2/443/44/06/KW).
W tego typu dostawach mają znaczenie roboty montażowe lub instalacyjne związane z dostarczonymi towarami, stanowiące często istotną część łącznej wartości kontraktu. Roboty te muszą być wykonywane przez dostawcę towarów, z tym że może się on posłużyć podwykonawcą, wykonującym je na jego rzecz i rachunek (interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego z 29 marca 2005 r., PUS.II/ 443/44/2005). Jeżeli kontrakt nie obejmuje montażu (instalacji) dostarczonych towarów przez dostawcę, to nie mamy do czynienia z dostawą towarów instalowanych lub montowanych, lecz ze zwykłą dostawą towaru. Będzie miało to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy montaż zrobi we własnym zakresie nabywca (samodzielnie lub przy pomocy osób trzecich działających na jego zlecenie).
Dostawy towarów wraz z instalacją lub montażem są dość specyficzne i złożone. Obejmują one swoim zakresem roboty montażowe (instalacyjne), które mają raczej skomplikowany charakter (prostych czynności nie uznaje się za montaż lub instalacje).
Z tego względu trzeba przyjąć, że wydanie towarów (w ramach takich kontraktów) ma miejsce dopiero z chwilą zakończenia wszystkich prac montażowych/instalacyjnych. Samego dostarczenia towarów objętych kontraktem (które mogą być dostarczane przez wiele miesięcy) nie można utożsamić z wydaniem towaru, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT (podobnie w interpretacji Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 4 września 2007 r., ŁUS-III-2-443/ 129/07/TL).
W takich kontraktach powszechną praktyką jest płacenie zaliczek.