Jak opodatkować zbycie udziału w spółce osobowej

Wspólnik, który sprzedaje swój udział w spółce, musi wykazać przychód z tej transakcji. Czy może go rozliczyć tak jak inne z działalności gospodarczej?

Publikacja: 18.08.2008 08:23

Jak opodatkować zbycie udziału w spółce osobowej

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Red

Wtedy mógłby go opodatkować stawką liniową. Organy podatkowe optują jednak za tym, że jest to przychód ze zbycia praw majątkowych rozliczany według skali. Ale można polemizować z tym stanowiskiem.

W przypadku gdy wspólnik nie chce dłużej prowadzić działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, może z niej wystąpić bądź zbyć swój udział. Konsekwencje podatkowe wystąpienia ze spółki omówiliśmy w artykule "Gdy wspólnik występuje ze spółki, musi rozliczyć się z fiskusem" z 4 sierpnia 2008 r. Kontrowersje wiążą się jednak też ze zbyciem udziałów.

Przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają zbycie udziału w spółce osobowej na rzecz osoby trzeciej. Jednakże, zgodnie z art. 10 § 1 kodeksu spółek handlowych, przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowe jest możliwe jedynie wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ponadto, jeśli nie ma przeciwnych zapisów w umowie, do zbycia udziału konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników (art. 10 § 2 k.s.h.). Co istotne, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki odpowiadają solidarnie wspólnik występujący oraz przystępujący.

Przepisy nie wymagają dla umowy zbycia udziału jakiejkolwiek szczególnej formy, co oznacza, że przeniesienie ogółu praw i obowiązków może nastąpić także na podstawie ustnego porozumienia. W praktyce, ze względów dowodowych, przyjęła się forma pisemna.

Jeżeli osoba fizyczna jest wspólnikiem w spółce osobowej, to przychód oraz koszty jego uzyskania określa się proporcjonalnie do posiadanego przez nią udziału w zysku. Spółki nieposiadające osobowości prawnej nie są bowiem podatnikami podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT), jeżeli działalność prowadzi spółka nieposiadająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w tej spółce uznawane są za przychody z działalności gospodarczej. Z tego też względu uczestnictwo w spółce osobowej jest dla celów podatkowych traktowane na równi z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co do zasady, przychód z udziału w spółce łączy się z pozostałymi, a dochód jest opodatkowany według skali podatkowej. Po spełnieniu określonych warunków podatnicy mogą jednak wybrać rozliczanie stawką liniową 19 proc. (art. 9a ust. 2 ustawy o PIT). Zgodnie z art. 9a ust. 5 ustawy o PIT, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i jest wspólnikiem spółki albo kilku spółek osobowych, wybór sposobu rozliczania dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności.

Tym samym, jeżeli dochód z działalności wykonywanej samodzielnie jest rozliczany stawką liniową, to także dochody z udziału w spółce nieposiadającej osobowości prawnej muszą być rozliczane w ten sam sposób.

Jeśli przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej jest odpłatne, u zbywcy może wiązać się z obowiązkiem rozliczenia dochodu. Pojawia się jednak wątpliwość, do którego źródła należy zakwalifikować przychód ze zbycia udziału. Przepisy ustawy o PIT wskazują na dwie alternatywne możliwości traktowania go jako pochodzącego z:

- odpłatnego zbycia praw majątkowych albo

- działalności gospodarczej.

Wydawać by się mogło, że wybór jednej z tych możliwości nie ma większego praktycznego znaczenia. Tak jednak nie jest.

Dochód uzyskany ze zbycia praw majątkowych jest bowiem kumulowany z pozostałymi dochodami, a ich suma jest rozliczana według skali podatkowej. Natomiast uznanie, że zbycie udziału w spółce osobowej stanowi element działalności gospodarczej i powinno być przypisywane do tego źródła przychodów, oznacza, że dochód może być opodatkowany według stawki liniowej 19 proc.

Większość organów podatkowych uważa, że przychód otrzymany w wyniku zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej stanowi przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Przykładowo Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 8 czerwca 2005 r. (PFI-005/13/TE/05) wskazała, że ustawa o PIT nie zawiera definicji praw majątkowych, a zawarte w art. 18 wyliczenie ma charakter jedynie przykładowy, bowiem ustawodawca posłużył się zwrotem „w szczególności”. Tym samym również wszelkie inne prawa majątkowe są opodatkowane według ogólnych zasad.

Jak zaznaczyła z kolei Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 3 stycznia 2008 r. (IPPB1/415-289/07-2/AJ), prawo majątkowe jest definiowane jako prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku ekonomicznym z interesem uprawnionego. Jest to określone uprawnienie podmiotu, pozostające w związku z jego majątkiem. Prawem takim jest udział wspólnika w spółce osobowej, wobec czego dochód uzyskany z jego zbycia kumuluje się z pozostałymi dochodami osiągniętymi z praw majątkowych, a suma dochodów opodatkowana jest według skali.

Podobny pogląd został przedstawiony także w interpretacjach: Izby Skarbowej w Katowicach z 10 marca 2006 r. (PBB3-4117/3-0003/2006), Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 listopada 2007 r. (ITPB1/415 -315 /07/PS), Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 6 grudnia 2006 r. (PO1/423-123/06/ 94499) oraz Urzędu Skarbowego w Nowym Targu z 23 października 2006 r. (PDP-415/18/ Int74/06).

Zakwalifikowanie przychodu ze zbycia udziału w spółce osobowej do przychodów z praw majątkowych nie wydaje się jednak tak oczywiste. Są bowiem argumenty za rozliczeniem go tak jak innych przychodów z działalności gospodarczej (co daje prawo do stawki liniowej).Po pierwsze, co do zasady zbycie udziału następuje w ramach prowadzonej działalności i zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o PIT wspólnik powinien stosować wybrany przez siebie sposób opodatkowania do wszystkich osiąganych dochodów, z zastrzeżeniem przewidzianych w przepisach wyjątków. Do wyjątków określonych w art. 30c ust. 1 ustawodawca nie zaliczył jednak zbycia praw majątkowych.

Po drugie, jak już wskazano, art. 5b ust. 2 ustawy o PIT mówi, że jeżeli działalność prowadzi spółka osobowa, to przychody wspólnika z tytułu udziału w tej spółce uznawane są za przychody z działalności gospodarczej. Wydaje się, że pod pojęciem „przychód z udziału w spółce” należy rozumieć również przychód ze zbycia tego udziału. Do takich wniosków prowadzą bowiem rezultaty wykładni literalnej.

Wreszcie po trzecie, przepisy ustawy o PIT wprowadzają ogólną zasadę, że przychody osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach właściwych dla tej działalności, a nie na zasadach odnoszących się do innych źródeł przychodów.

Wyjątkowo ustawodawca przewidział sytuacje, w których uzyskany w związku z działalnością przychód kwalifikowany jest do innego źródła. Przykładem takiego rozwiązania jest art. 10 ust. 1 pkt 8 ( „jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej” ) czy art. 13 pkt 9 ustawy o PIT („za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej”). Ustawodawca nie zastrzegł natomiast, że przychód ze zbycia udziału w spółce osobowej pozostaje poza zakresem działalności gospodarczej.

Anna Pęczyk-Tofel jest prawnikiem w Kancelarii Podatkowej Jeschke Rentflejsz Dasiewicz

Marcin Stanisław Tofel jest doktorantem w Katedrze Prawa Handlowego WPiA UW, prawnikiem w Kancelarii Prawniczej Salans

Klasyfikacja przychodu ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej ma znaczenie dla ustalenia, czy dochód jest łączony z innymi oraz jaką stawką powinien być opodatkowany (według skali czy liniową 19 proc.). Jednak w obu przypadkach koszty podatkowe powinny być naliczone w ten sam sposób.

W przypadku sprzedaży praw majątkowych dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w danym roku podatkowym (art. 9 ust. 2 ustawy o PIT), a jeżeli koszty przekraczają przychody, różnica jest stratą. Ponieważ w przepisach nie ma szczególnych zasad ustalania kosztów uzyskania przychodów ze zbycia praw majątkowych, stosujemy art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Tym samym kosztami są zasadniczo wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów (np. interpretacja Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 12 kwietnia 2007 r., WP/415-47/07). Identyczne zasady dotyczą kosztów związanych z przychodami osiąganymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku gdy udziały zostały wcześniej nabyte od innego wspólnika, przy ich zbyciu kosztem podatkowym będzie zapłacona cena. Natomiast jeśli udział wspólnika został objęty w zamian za wkład, wartość tego wkładu będzie kosztem podatkowym. Koszt należy określić na podstawie wartości wkładów określonych w umowie spółki osobowej lub w akcie notarialnym dotyczącym zmiany umowy spółki poprzez podwyższenie wkładów (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 3 stycznia 2008 r., IPPB1/415-289/07-2/AJ).

Warto również zwrócić uwagę na stanowisko wyrażone w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 10 marca 2006 r. (PBB3-4117/3-0003/2006), że przy ustalaniu dochodu nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT. Izba stwierdziła, że przepis ten dotyczy zwolnienia przychodu otrzymanego w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej, a zatem nie dotyczy sytuacji, w której podatnik sprzedaje prawa i obowiązki z tytułu uczestnictwa w spółce.

Wtedy mógłby go opodatkować stawką liniową. Organy podatkowe optują jednak za tym, że jest to przychód ze zbycia praw majątkowych rozliczany według skali. Ale można polemizować z tym stanowiskiem.

W przypadku gdy wspólnik nie chce dłużej prowadzić działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, może z niej wystąpić bądź zbyć swój udział. Konsekwencje podatkowe wystąpienia ze spółki omówiliśmy w artykule "Gdy wspólnik występuje ze spółki, musi rozliczyć się z fiskusem" z 4 sierpnia 2008 r. Kontrowersje wiążą się jednak też ze zbyciem udziałów.

Pozostało 94% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów