[b]Tak.[/b] Wydatki te mogą być kosztem, mimo że środki na podjęcie działalności są zwolnione z podatku.
Podstawowa zasada rozliczania dofinansowania jest taka: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków są przychodem z działalności gospodarczej. Jak wynika z art.14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przychodu nie naliczamy jednak wtedy, gdy świadczenia te związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (które amortyzujemy).
Poza tym przepisy przewidują wiele zwolnień dotyczących różnego rodzaju dopłat i dofinansowań.
Konsekwencją wyłączenia z przychodu (albo zwolnienia) jest to, że przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów wydatków, które zostały sfinansowane z dotacji. Przykładowo, jeśli dostanie dofinansowanie na środek trwały, odpisy amortyzacyjne nie będą kosztem (art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT). Czy podobnie będzie przy wydatkach na inne zakupy? Z art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT wynika, że nie są podatkowymi kosztami wydatki bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129. Przepisy te wymieniają, jakie dotacje są zwolnione z podatku. Nie ma jednak wśród nich środków przyznanych bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mówi art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT. Tak więc sfinansowane dzięki nim zakupy wyposażenia, towarów handlowych lub materiałów niezbędnych w działalności będą kosztami uzyskania przychodów.
Warto jednak pamiętać, że art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT odwołuje się do art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Środki na rozpoczęcie działalności muszą więc być przyznane na warunkach określonych w tym przepisie.