Zasadniczo płatnik potrąca od umowy-zlecenia zaliczkę według najniższej stawki podatkowej, określonej w skali podatkowej. W 2009 r. jest to 18 proc. Tak wynika z art. 41 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].

Również, gdyby należność z tytułu takiej umowy nie przekraczała 200 zł, stawka podatku wyniesie 18 proc., z tym, że nie jest to już zaliczka, a zryczałtowany podatek i oblicza się go od przychodu, a nie - jak w przypadku zaliczki - od dochodu, czyli po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodu i składki ZUS. To z kolei wynika z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy ustawy o PIT.

Natomiast inna stawka obowiązuje dla umów - zleceń zawieranych z osobami, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski (czyli objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym). Wówczas podatek (zryczałtowany) wynosi 20 proc. przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

[i]Więcej o obowiązkach płatników piszemy w naszym serwisie [link=http://rp.pl/temat/75625.html]Dobra Firma » Podatki » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Obowiązki płatnika[/link].[/i]

[i]O zaliczkach od dochodów pracowników i zleceniobiorców piszemy w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/55938.html]Dobra Firma » Podatki » Podatek dochodowy » Dochody pracownika i zleceniobiorcy » Zaliczka na podatek[/link].[/i]