Kto nie zdążył z zeznaniem, nie rozliczy się z małżonkiem

Osoba, która spóźniła się ze złożeniem zeznania podatkowego, może uniknąć sankcji karnych skarbowych

Aktualizacja: 02.05.2009 08:05 Publikacja: 02.05.2009 04:25

Kto nie zdążył z zeznaniem, nie rozliczy się z małżonkiem

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

W tym celu musi korzystać z instytucji czynnego żalu. Jest ona uregulowana w art. 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F63C137B1CE90747E9E195BEC39418FE?id=186065]kodeksu karnego skarbowego[/link].

Zgodnie z § 1 tego przepisu nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Aby uniknąć kary, należy jak najszybciej wysłać zeznanie do urzędu, dołączając do niego wniosek o zastosowanie czynnego żalu. Trzeba się śpieszyć, gdyż z przywileju tego można skorzystać tylko, jeśli urząd skarbowy sam jeszcze nie odkrył, że doszło do wykroczenia, jakim jest złożenie deklaracji nawet jeden dzień po terminie.

Sankcji karnych skarbowych nie muszą się też obawiać osoby, które w złożonym zeznaniu odkryją błąd, same go skorygują i niezwłocznie dopłacą podatek (jeśli będzie to konieczne). Wtedy dodatkowe pismo o zastosowanie czynnego żalu nie jest już potrzebne.

Niestety nie wszyscy podatnicy tak łatwo mogą naprawić spóźnienie. [b]Osoby, które chciały rozliczyć się z mężem lub na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców, mogły to zrobić tylko, jeśli złożyły zeznanie w terminie.[/b] Jeżeli tego zaniedbały, może je to kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Bo o tyle nawet może się różnić podatek wyliczony na preferencyjnych zasadach od ustalonego zgodnie z ogólnymi regułami. Niestety tego błędu nie da się już naprawić. Przepisy nie przewidują bowiem możliwości przywrócenia terminu złożenia deklaracji.

Kłopotów nie muszą natomiast obawiać się osoby, które złożyły deklaracje w terminie, ale kilka dni spóźnią się z wpłatą podatku (jeśli nie robią tego notorycznie). To dlatego, że wykroczeniem skarbowym jest jedynie uporczywe niewpłacanie podatków w terminie. Spóźnienie będzie jednak powodowało konieczność zapłaty odsetek za zwłokę. Dziś wynoszą one 10,5 proc. Nie nalicza się ich jednak, jeśli nie przekraczałyby 6,60 zł.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem