[b]Mieszkanie sprzedaliśmy w 2008 r., podatku jeszcze nie zapłaciliśmy, ale oświadczenie o prawie do skorzystania z ulgi meldunkowej złożyliśmy zaraz po sprzedaży mieszkania. Co zrobić w takiej sytuacji? – pyta czytelnik.[/b]
Przepisy dotyczące ulgi meldunkowej rzeczywiście mogą budzić wątpliwości, co potwierdzają spory z fiskusem w tym zakresie. Przypomnijmy, że ulga meldunkowa już nie obowiązuje, ale podatnicy, którzy nabyli mieszkania w okresie jej obowiązywania i spełnią warunki przez nią przewidziane, mogą z niej nadal korzystać.
Przepis dotyczący ulgi meldunkowej zwalnia przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkalnych pod warunkiem, że podatnik przed datą zbycia był tam zameldowany na pobyt stały nie krócej niż 12 miesięcy. Dodatkowy przepis stanowi z kolei, że zwolnienie to ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.
I właśnie na tle tego przepisu powstają spory z fiskusem. Minister finansów w wydawanych interpretacjach konsekwentnie bowiem wskazuje, że aby dochód ze zbycia lokalu, budynku etc. stanowiącego własność małżonków był wolny od podatku w całości, konieczne jest spełnienie warunków ulgi przez oboje małżonków.
Odmienne stanowisko prezentują jednak sądy administracyjne.[b] WSA w Bydgoszczy w wyroku z 24 lutego 2009 r. (sygn. I SA/Bd 12/09) [/b]stwierdził: „W ocenie sądu, mimo że warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków, zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia”.[b] Podobnie WSA w Lublinie w wyroku z 21 stycznia 2009 r. (sygn. I SA/Lu 622/08).[/b]