[b]Jesteśmy małżeństwem od ponad siedmiu lat. Mamy wspólność małżeńską, ale z pewnych względów myślimy z mężem o podpisaniu u notariusza rozdzielności majątkowej. Po podpisaniu tej rozdzielności mąż chce darować mi pieniądze, około 110 tys. zł. W ciągu tych siedmiu lat trwania naszego małżeństwa nie było wcześniej żadnej darowizny. Czy w takiej sytuacji urząd skarbowy opodatkuje darowiznę pieniężną męża na żonę? Czy będzie dochodził źródła pochodzenia tego majątku? Bo zgromadzone pieniądze pochodzą przede wszystkim z naszych dochodów z wynagrodzenia za pracę i z niewielkiego spadku, jaki otrzymał mój mąż po swojej babci, czyli majątku odrębnego.[/b]
[b]Odpowiada Michał Grzywacz[/b]
Przekazanie pieniędzy tytułem darowizny jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Nie oznacza to jednak, że każda taka czynność niesie ze sobą obowiązek zapłaty podatku. Ustawodawca przewidział bowiem kilka zwolnień o charakterze podmiotowym oraz przedmiotowym, w tym także zwolnienie z podatku darowizn poczynionych na rzecz osób najbliższych, tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. W celu uniknięcia opodatkowania należy jednak w takim wypadku spełnić dwa dodatkowe warunki.
[b]Po pierwsze[/b] – darowizny należy dokonać za pośrednictwem rachunku bankowego nabywcy albo jego rachunku prowadzonego przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
[b]Po drugie[/b] – obdarowany powinien zgłosić taką czynność na druku SD-Z2 naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od dnia jej dokonania.