Jeśli dziecko poniżej 18. roku życia uzyskało dochody z pracy (np. z umowy-zlecenia) albo ze stypendium, które nie było wolne od podatku – co zdarzyć się może raczej wyjątkowo – rodzice muszą w jego imieniu złożyć odrębne zeznanie. Wszelkie inne jego dochody doliczają w zeznaniu rocznym do swoich.
Ani dziecko, ani rodzice nie rozliczają się z dochodów, które są zwolnione z podatku.
[srodtytul]Kształcenie zwolnione[/srodtytul]
Lista zwolnień podatkowych jest bardzo długa. Zacznijmy od tych najważniejszych, istotnych zwłaszcza dla młodych ludzi. Należą do nich stypendia naukowe i za wyniki w nauce oraz stypendia doktoranckie (art. 21 ust. 1 pkt 39 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o PIT[/link]). Co ważne, zwolnione są właściwie wszystkie stypendia naukowe i za wyniki w nauce finansowane z funduszy Unii Europejskiej.
[b]Do wysokości 380 zł miesięcznie zwolnione są stypendia fundowane przez gminy, powiaty, województwa i organizacje pozarządowe,[/b] np. fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność pożytku publicznego, a także Kościoły i związki wyznaniowe, które taką działalność prowadzą. Wysokość tych stypendiów z reguły podanego limitu nie przekracza.