W ramach ulgi internetowej odliczyć wolno wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Niestety, nie wszystkie. Ulga internetowa jest bowiem limitowana. Odliczeniu podlegają tylko wydatki w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł. Jeśli zatem wydamy więcej, różnicy już nie odliczymy.
[srodtytul]Elektroniczna nie daje prawa[/srodtytul]
Aby skorzystać z odliczeń, trzeba pamiętać o konieczności udokumentowania wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o VAT. Mówią one, że faktura VAT może być wystawiona w formie papierowej lub elektronicznej. Otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej wymaga nie tylko obopólnej zgody wystawcy i odbiorcy faktur oraz przechowywania ich w formacie, w którym zostały wystawione przez operatora, ale także zagwarantowania autentyczności ich pochodzenia i integralności ich treści.
Jak podaje resort finansów na swojej stronie internetowej ([link=http://www.mf.gov.pl]www.mf.gov.pl[/link]), rezygnacja z otrzymywania od operatora papierowych faktur VAT i zgoda na ekofaktury, czyli: otrzymywanie obrazu faktury drogą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail lub udostępnienie obrazu faktury na stronie internetowej operatora oznacza, że podatnik nie posiada faktur VAT w formie elektronicznej w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Nie oznacza to jednak, że podatnik definitywnie traci prawo do ulgi. Jak czytamy bowiem w broszurze informacyjnej resortu finansów, podatnik ma „prawo żądać od operatora wystawienia papierowych faktur VAT, niezbędnych do skorzystania z ulgi”.