Obdarowanym trudno będzie uniknąć rozliczenia z urzędem. Skarbówka wyjaśnia w interpretacji, że obciążenie darowizny obowiązkiem wykonania polecenia darczyńcy nie jest wcale wytrychem pozwalającym nie płacić daniny, jeśli obdarowany na tym korzysta.
Czytaj także: Darowizna z poleceniem bez podatku - przełomowy wyrok NSA
Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się podatnik, który ma otrzymać od ciotki dużą kwotę na zakup mieszkania. Darowizna zostanie obciążona obowiązkiem wykonania polecenia: obdarowany musi przekazać całą kwotę sprzedającemu nieruchomość na pokrycie jej ceny. Wnioskodawca wypełni polecenie i w terminie dwóch tygodni wpłaci całą kwotę sprzedającemu.
Zapytał, czy wykonanie polecenia będzie przesłanką pozwalającą mu uniknąć całkowicie zapłaty daniny od spadków i darowizn. Jego zdaniem podstawa opodatkowania będzie wynosić zero i nie dojdzie do powstania obowiązku podatkowego. To dlatego że wykonanie polecenia darczyńcy stanowi ciężar obciążający darowiznę. Ustawodawca nie wprowadził przy tym warunku, że beneficjentem polecenia może być jedynie np. osoba trzecia. Przepis ten ma więc zastosowanie również w sytuacji, w której beneficjentem polecenia jest sam obdarowany.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Mimo to interpretacja nie jest dla niego korzystna. I tak musi się rozliczyć, ale z innego tytułu.