Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku opodatkowana jest 19-proc. daniną, ale z prawem do zwolnienia. Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów (nr DD2/0602/20/KOI/2011/BMI9-6297) opublikowanego w ostatnim numerze Biuletynu Skarbowego.
Przypomnijmy, że osoba zbywająca nieruchomość nie zapłaci fiskusowi daniny, jeśli od jej zakupu do sprzedaży minie pięć lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie). Jak podkreśliło ministerstwo, w razie otrzymania mieszkania w spadku pięcioletni termin liczony jest od końca roku, w którym otwarto spadek. Następuje to z chwilą śmierci spadkodawcy.
Gdzie ma się rozliczyć osoba mieszkająca w USA, która chce sprzedać polską nieruchomość? Jeżeli nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na jej terytorium (ograniczony obowiązek podatkowy). Tak wynika z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT. Przepis ten stosuje się jednak z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy polsko-amerykańskiej dochody ze sprzedaży nieruchomości mogą być opodatkowane przez państwo, w którym jest położona. Transakcja powinna więc być rozliczona w Polsce.
Sprzedający mieszkanie płaci 19-proc. podatek od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty nabycia oraz nakłady poczynione w czasie posiadania nieruchomości, które podniosły jej wartość). Jeśli jednak przeznaczy pieniądze ze sprzedaży lokalu na cele mieszkaniowe, nie zapłaci daniny. Ma na to dwa lata liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji.