Czy złożyć deklarację podatkową (zeznanie) i ująć w niej po stronie długów niewypłacony jeszcze zachowek, czy też złożyć deklarację podatkową bez wskazania długów spadkowych a następnie złożyć korektę deklaracji gdy zachowek zostanie wypłacony czy też wstrzymać się ze złożeniem deklaracji do czasu wypłaty zachowku
– z takim pytaniem do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zwróciła się pewna kobieta.
Postanowieniem sądu nabyła ona spadek po swojej ciotce. Jedynym spadkobiercą ustawowym zmarłej jest jej syn Z.S. Wobec faktu, że nie został powołany do dziedziczenia zgodnie z prawem spadkowym domaga się on wypłaty należnego mu zachowku od spadkobierczyni. W tej sprawie trwają negocjacje i spadkobierczyni nie jest w stanie określić jak długo one potrwają, ponieważ Z.S. mieszka za granicą i kontakt z nim jest możliwy jedynie przez pełnomocnika.
Kobieta we wniosku o wydanie interpretacji stwierdziła, iż do czasu rzeczywistej zapłaty zachowku może wstrzymać się ze złożeniem zeznania podatkowego lub ewentualnie może złożyć deklarację wraz z informacją o zachowku, który ma zostać wypłacony i w tym zakresie odliczyć dług spadkowy od wartości masy spadkowej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji z 19 lutego 2014 roku (nr IBPBII/1/436-316/13/MCZ) uznał, że ze stanowiskiem zaprezentowanym przez wnioskodawczynię nie można się zgodzić.