O konsekwencjach braku podpisu w zeznaniu rocznym rozstrzygnął dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji (ILPB2/415-664/14-2/TR).
Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się mężczyzna, który z żoną złożył wspólną deklarację PIT-37 za 2013 r. Zeznanie trafiło do urzędu skarbowego 24 kwietnia 2014 r., a więc przed upływem wymaganego terminu. Oboje zapomnieli jednak podpisać dokumentu. Po kilku miesiącach zostali wezwani przez naczelnika urzędu do złożenia odrębnych PIT za 2013 r.
Podatnik zapytał, czy mimo to może korzystać z prawa do wspólnego opodatkowania z żoną. Zaznaczył, że osobiście zaniósł zeznanie do urzędu, a brak podpisu spowodowany był niedopatrzeniem. Podkreślił, że jest w związku małżeńskim od 1988 r. Od początku mają wspólność majątkową. W rozliczeniu ujęte zostały przychody z różnych źródeł na podstawie przesłanych do małżonków PIT-11 za 2013 r.
Dyrektor izby skarbowej przypomniał na wstępie, że na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o PIT małżonkowie podlegają co do zasady odrębnemu opodatkowaniu osiąganych przez nich dochodów. Art. 6 ust. 2 ustawy przewiduje możliwość preferencyjnego, ale pod pewnymi warunkami.
Małżonkowie powinni przez cały rok podatkowy pozostawać w związku małżeńskim i posiadać wspólność majątkową, nie mogą też prowadzić działalności opodatkowanej podatkiem liniowym, tonażowym lub zryczałtowanym, z wyjątkiem opodatkowania przychodów z tzw. najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto powinni w ustawowym terminie (tj. w tej sprawie do 30 kwietnia 2014 r.) złożyć wniosek o zastosowanie wspólnego opodatkowania w zeznaniu podatkowym.