Aktualizacja: 07.07.2015 15:00 Publikacja: 07.07.2015 14:50
Foto: 123RF
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odpowiedział podatniczce, która prosiła o stanowisko fiskusa w sprawie dopuszczalności zawarcia umowy najmu okazjonalnego w przypadku, gdy podatnik skorzystał z ulgi podatkowej na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Przepis ten przewiduje, że osoba, które dziedziczy mieszkanie lub dom po spadkodawcy z dalszej rodziny (np. ciotce), może uniknąć płacenia podatku od spadku lub znacząco go obniżyć. Ulga polega na tym, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości maksimum 110 mkw powierzchni użytkowej mieszkania. Jeśli odziedziczone mieszkanie (dom) mieści się w tym parametrze, podatku nie ma wcale. Jeśli jest większe, podatek należy się tylko od nadwyżki. Z ulgi można skorzystać, jeśli spełnione są pewne warunki i to łącznie. M.in. spadkobierca nie może być właścicielem ani najemcą innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Musi też zameldować się na pobyt stały w spadkowym lokalu i mieszkać w nim przynajmniej przez 5 lat.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas