Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 18.10.2018 14:31 Publikacja: 19.10.2018 18:00
Foto: materiały prasowe
21 lat po śmierci wciąż przypomina go pomnik przy jednej z knajpek na krakowskim rynku. O tymże pomniku Michał Rusinek w wierszyku dla dzieci pisał: „Po drugiej stronie, przed kawiarnią, w dziwacznym dość kapelusiku, siedział i patrzył w krąg z uśmiechem, pan, co przyjaciół miał bez liku. Ten pan był mędrcem i artystą, żył bez zegarka, kalendarza, a kiedy umarł, przyjaciele, wnet zamówili u rzeźbiarza, pomnik".
I właśnie w takich słowach, skierowanych do najmłodszych, udało się najlepiej opisać, kim był Piotr Skrzynecki – osobowością i chodzącą instytucją. Niemniej ta barwna i nieszablonowa postać może sprawiać trudności potencjalnym biografom i wymykać się poza linearną, uporządkowaną opowieść. Zauważyła to znajoma artysty Monika Wąż, autorka poświęconej mu książki „Skrzynecki. Demiurg i wizjoner". Nie jest to klasyczna biografia, a raczej nieuporządkowana gawęda o różnych latach życia Skrzyneckiego, o jego wzlotach i upadkach, przyjaźniach i związanych z nim legendach. Autorka nie ukrywa swojego pozytywnego stosunku do zmarłego przyjaciela. Potrafi mimo to zauważyć i przedstawić również jego wady, humorzastość, czasem nawet skłonność do intryg. W ten sposób zamiast hagiografii udało się zaprezentować człowieka z krwi i kości. Przy czym czytelnik nie traci sympatii do opisywanego artysty.
„Przyszłość” Naomi Alderman jest dobrze napisana, lecz słabo pomyślana. Tym samym wkracza w obszar naiwności. Bo...
W „Pilo and the Holobook” gracze wcielają się w kosmicznego lisa odkrywcę.
Jesteśmy zbudowani z tego samego „materiału”, a jednak starzejemy się inaczej.
Oglądam raczej starsze filmy. Ostatnio puściłam córkom film „Good bye, Lenin!” i zrobił na mnie większe wrażenie...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W nowym dziele twórcy „Peaky Blinders” bohaterowie, nawet ci szlachetni, noszą w sobie mrok. Jedni nauczyli się...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas