Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 30.06.2019 06:43 Publikacja: 28.06.2019 17:00
Foto: Rzeczpospolita, Mirosław Owczarek
Idee są gorsze od wampirów. Gorsze, bo nie długowieczne, ale po prostu nieśmiertelne. Kiedy raz się pojawią, nie ma jak się ich pozbyć. Nieważne, jak wiele razy dowiedziono by ich fałszywości. Na nic przebijanie im serca osinowym kołkiem. Powrócą. Im później, w tym bardziej upiornej postaci.
Jednym z takich niezniszczalnych pomysłów ludzkiego ducha jest idea postępu. Oznacza ona coś innego niż przekonanie o rozwoju dokonującym się w naukach przyrodniczych czy w technologii. Postęp ma polegać na tym, że z biegiem czasu ludzie stają się coraz lepsi, a świat – coraz bardziej ludzki. Z historycznych pomyłek wyciągamy wnioski. Dzięki wiedzy pozbywamy się niebezpiecznych przesądów. Za sprawą rozwoju naukowego w coraz większym stopniu panujemy nad własnym losem. Nawet jeżeli w tym procesie wzrostu zdarzają się jakieś turbulencje, a machina postępu zdaje się zacinać, w sumie jest jednak – musi być – coraz lepiej.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Ostatnio zacząłem „Pingwina” z Colinem Farrellem w roli głównej. Jestem dosłownie po dwóch odcinkach, ale już wiem, że to doskonała pozycja.
Wiele osób w Portugalii nie przyjmuje do wiadomości, że reprezentacja narodowa jest zakładnikiem Cristiana Ronaldo - mówi dr Anna Olchówka, iberystka, tłumaczka z hiszpańskiego i portugalskiego.
Zadie Smith po siedmiu latach przerwy powraca z „Oszustwem”. Tylko że zamiast jednej 500-stronicowej, gęstej powieści historyczno-obyczajowej dostajemy parę pomniejszych powieści i powiastek. Nie wszystkich do końca udanych.
Mimo wyładowań, animozji, sporów, szalonych pomysłów artystów i widzów Teatru Dramatycznego potrafiła zachować klasę i spokój. A rozwydrzonej młodzieży przypomnieć, że weszli do świątyni sztuki.
„Projekt A.R.T.” pozwala wyruszyć na ratunek dziełom sztuki z całego świata.
Tak naprawdę jesteśmy korytami rzek. Decydujemy, owszem, ale tylko w kwestii tego, co nami popłynie. Czym się w ten sposób staniemy, do jakiego zbiornika wpadniemy. I tak najważniejsze z decyzji są tymi dokonywanymi w zasadzie mimochodem.
W środę do Albanii mają dotrzeć pierwsi imigranci, którzy po dotarciu do Włoch zostaną umieszczeni w ośrodkach recepcyjnych utworzonych w kraju znajdującym się poza UE na podstawie umowy między obydwoma państwami. Ośrodkami zarządzać będą Włosi.
Ponad 60 organizacji pozarządowych, w tym Fundacja Auschwitz-Birkenau wzywają premiera Donalda Tuska, by ten zrezygnował z planów tymczasowego zawieszenia prawa do azylu w Polsce - pisze brytyjski „The Guardian".
Najpierw osłabienie, a potem odrabianie start - tak we wtorkowy poranek zachowywał się złoty. Co czeka nas dalej?
Premier nie może sam zawiesić praw azylowych - powiedziała w RMF24 prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku odnosząc się do sobotniej zapowiedzi Donalda Tuska. Jej zdaniem "decyzja polityczna wyprzedziła obudowę prawną tego pomysłu".
- W tej postaci na pewno nie możemy tego wprowadzić - tak była rzecznik praw obywatelskich, była sędzia TK prof. Ewa Łętowska skomentowała w RMF FM wypowiedź Donalda Tuska z konwencji KO dotyczącą „czasowego zawieszenia terytorialnego prawa do azylu”.
Braki kadrowe, problemy z finansowaniem leczenia oraz sprzętu – to wyzwania, z jakimi boryka się system ochrony zdrowia. Środki z KPO mogą pomóc, ale bez wykwalifikowanych specjalistów inwestycje mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Dokument „Andy Warhol. Amerykański sen” to świetnie opowiedziana historia artysty będącego uosobieniem kariery „od pucybuta do milionera”. Ten mit kariery pozostaje jednak w dalszym planie.
Awanse na wyższe stopnie policyjne już nie tylko raz w roku, w Święto Policji – rząd zmienia „odwieczną” zasadę. Cel: uatrakcyjnić służbę.
Słońce, bezchmurne niebo i przyjemne jak na tę porę roku temperatury, zwłaszcza w ciągu dnia – takiej pogody możemy spodziewać się w ciągu najbliższych dni w Polsce. Jak mówią prognozy średnioterminowe, tego typu aura towarzyszyć nam będzie do przyszłego poniedziałku. Potem czeka nas chwilowe pogorszenie, ale wiele wskazuje na to, że złota polska jesień powróci już w drugiej połowie przyszłego tygodnia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
W zeszłym tygodniu miała miejsce największa rewolucja w dziejach ludzkości. Mało kto właściwie to zauważył i zrozumiał.
We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - ustaliła Wirtualna Polska. Na 14 stref dziennikarze portalu doliczyli się ok. 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach.
Włoska premier Giorgia Meloni w przyszłym tygodniu ma udać się do Libanu. Antonio Tajani, minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Włoch, wybierze się natomiast w podróż do Izraela i Palestyny – informuje agencja ANSA.
Przewoźnik planuje zainwestować w tabor oraz infrastrukturę blisko 22 mld zł w latach 2025-2030. To warunek utrzymania konkurencyjności w obliczu nadchodzącej liberalizacji rynku przewozów kolejowych.
Smocze zęby, rowy przeciwczołgowe, ale też zawczasu przygotowane miejsca do składowania amunicji czy… wysadzania mostów. Do 2028 r., kosztem co najmniej 10 mld zł, nasza wschodnia granica ma być wzmocniona.
Prokurator postawił zatrzymanemu w poniedziałek youtuberowi Kamilowi L., pseudonim "Budda", zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Dziewięć innych osób zatrzymanych tego samego dnia, usłyszało zarzuty udziału w tej grupie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas